Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Świętokrzyscy przedsiębiorcy skorzystają z nowej oferty

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Świętokrzyscy przedsiębiorcy skorzystają z nowej oferty

Kielce / 28 lutego 2019 / Tekst

Przedsiębiorcy z regionu świętokrzyskiego wzięli udział w konferencji dotyczącej oferty wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw planowanej do uruchomienia w 2019 roku przez samorząd województwa świętokrzyskiego przy udziale środków unijnych. W spotkaniu wziął udział Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

- Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, jeżeli wziąć pod uwagę skumulowany wzrost gospodarczy, to jesteśmy zdecydowanym liderem. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku polska gospodarka rozwijała się w szybszym tempie niż 5 procent. To jest przede wszystkim zasługa polskich przedsiębiorców, którzy swoją pracowitością, innowacyjnością, poświęceniem i ogromnie ciężką pracą rozwijają ten kraj - mówi Jarosław Gowin.

Wicepremier Gowin podkreślił, że jeśli pieniądze unijne zostaną dobrze wykorzystane, to staną się jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki, a źródłem sukcesu polskiej gospodarki jest prywatna przedsiębiorczość. - Gospodarka rozwija się najlepiej tam, gdzie jest prywatna przedsiębiorczość, gdzie są niskie podatki, gdzie jest ograniczona interwencja państwa w gospodarkę, gdzie są jak najmniejsze obciążenia biurokratyczne - tłumaczy.

- Staramy się jako rząd rozpocząć działania deglomeracyjne, które będą polegały na przenoszeniu ważnych instytucji publicznych do mniejszych ośrodków. Kielce są pod tym względem na pierwszej linii naszych działań, ponieważ rozpoczęliśmy tutaj prace nad uruchomieniem laboratoriów Głównego Urzędu Miar. To jest ogromna inwestycja, która nada rozmach naukowy Politechnice Świętokrzyskiej i przede wszystkim uczyni z Kielc jedno z ważniejszych centrów nowoczesnych technologii i badań dla całego przemysłu w Polsce - zaznacza Jarosław Gowin.

Wicemarszałek Renata Janik dodała, że praca świętokrzyskich przedsiębiorców służy rozwojowi regionu. - Staramy się stworzyć warunki, żeby mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogły rozwijać się jak najlepiej przy środkach, którymi dysponujemy. Dlatego zaprojektowaliśmy od nowa warunki w ramach projektów, o które mogą się ubiegać przedsiębiorcy. Mamy trzy konkursy na łączną kwotę 100 milionów złotych.

Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele Departamentów Polityki Regionalnej, Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, którzy informowali przedsiębiorców o skierowanych do nich ofertach. Obejmują one m.in. dotacje na rozwój firmy, możliwości sfinansowania stażów i praktyk zawodowych oraz atrakcyjne formy dofinansowania szkoleń specjalistycznych i usług doradczych.

Stanisław Rupniewski, sekretarz forum gospodarczego województwa świętokrzyskiego i prezes zarządu przedsiębiorstwa „SUPON”, stwierdził, że największe problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy zależą od działania państwa i spółek skarbu państwa. - Przedsiębiorcy są szczególnie widziani, kiedy trzeba przekazać jakąś dotację, coś wypromować albo przekazać darowiznę, ale rzadko są dostrzegani wtedy, kiedy sami potrzebują pomocy. Potrzebujemy takiego podejścia, jak prezentują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o to, żebyśmy się częściej spotykali i wymieniali problemami - mówi.

Organizatorem spotkania był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

ZOSTAW KOMENTARZ