Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Strażacy ochotnicy dostaną pieniądze na sprzęt

czwartek, 06 czerwca 2019 12:19 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

750 tysięcy złotych otrzymają Ochotnicze Straże Pożarne z regionu świętokrzyskiego na zakup wyposażenia lub sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych oraz podczas usuwania skutków zagrożeń spowodowanych przez wypadki, pożary i inne zdarzenia losowe. Wsparcie zadeklarował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Pomoc zostanie przyznana w ramach pilotażowego programu "Świętokrzyskie Ochotnicze Straże Pożarne w służbie środowiska". - Mamy świadomość, jak ważną rolę odgrywają Ochotnicze Straże Pożarne w naszym społeczeństwie i jak mocno wspierają Państwową Straż Pożarną, ale zajmują się również sferą związaną z zapobieganiem degradacji środowisku, dlatego z taką myślą na ostatnim posiedzeniu rady nadzorczej podjęliśmy uchwałę o wprowadzeniu programu pilotażowego - mówi Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski.

Pieniądze na realizacje programu pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, który przeznaczył na ten cel 750 tysięcy złotych. - Zauważyliśmy, że jest pewna luka w wyposażeniu Ochotniczych Straży Pożarnych. Dofinansowanie, które otrzymywali do tej pory strażacy było przeznaczane głownie na zakup samochodów, dlatego chcemy wesprzeć ochotników, żeby mogli ratować życie, mienie, ale również dbać o środowisko, używając do tego najlepszego sprzętu - tłumaczy Ryszard, Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Młodszy brygadier Michał Głowacki z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach podkreślił, że każde dodatkowe środki, które otrzymują ochotnicy w znaczący sposób poprawiają stan wyposażenia strażaków i jakość prowadzonych przez nich działań. - My ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, żeby ich wyszkolenie było jak najlepsze, ale tak samo ważne jest wyposażenie w sprzęt, bo strażacy ochotnicy bardzo często są pierwsi na miejscu przed jednostkami Państwowej Straży Pożarnej.

Kwota, o jaką mogą ubiegać się placówki OSP wynosi od 3 do 20 tysięcy złotych. Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup ubrań, butów, hełmów, agregatów prądotwórczych, węży, pomp, itp. Pełną listę sprzętu będzie można znaleźć na stronie WFOŚiGW. Przy zakupie droższego wyposażenia, jednostki będą mogły ubiegać sie o dofinansowanie z gminy. Nabór wniosków rozpocznie się 10 czerwca.

W spotkaniu wzięli udział również świętokrzyscy parlamentarzyści: posłanka Maria Zuba i poseł Bogdan Latosiński.

P6062112

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO