Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Strażacy apelują o niewypalanie traw

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Strażacy apelują o niewypalanie traw

17 marca 2017 / Tekst

Niemal 800 razy świętokrzyska straż pożarna wyjeżdżała do  podpaleń traw. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęło kampanię ” STOP pożarom traw”. Ma ona edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.

- Prosimy o zaniechanie wypalania traw. Jest ono nie tylko niebezpieczne, ale też prawnie  zabronione – podkreśla bryg. Paweł Ksel, rzecznik świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Wypalanie traw stanowi zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Ponadto należy pamiętać, że ogień wyjaławia ziemię, do powietrza przedostaje się wiele trujących związków chemicznych. Bywa, że pożary wymykają się spod kontroli i powodują ogromne straty.  – Średnia prędkość rozprzestrzeniania się ognia przy wypalaniu traw  wynosi 20 kilometrów na godzinę. Przeciętny człowiek a nawet i dobrze wytrenowani sportowcy nie są w stanie przed nim uciec – uzupełnia rzecznik.  Potwierdzają to statystyki Państwowej Straży Pożarnej: Jak podaje bryg. Paweł Ksel, w latach 2011 – 2016 w tego typu pożarach zginęło 59 osób w Polsce.

W świetle obowiązującego prawa wypalanie traw podlega karze aresztu albo grzywny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna