Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Strażacy apelują o niewypalanie traw

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Strażacy apelują o niewypalanie traw

17 marca 2017 / Tekst

Niemal 800 razy świętokrzyska straż pożarna wyjeżdżała do  podpaleń traw. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęło kampanię ” STOP pożarom traw”. Ma ona edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.

- Prosimy o zaniechanie wypalania traw. Jest ono nie tylko niebezpieczne, ale też prawnie  zabronione – podkreśla bryg. Paweł Ksel, rzecznik świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Wypalanie traw stanowi zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Ponadto należy pamiętać, że ogień wyjaławia ziemię, do powietrza przedostaje się wiele trujących związków chemicznych. Bywa, że pożary wymykają się spod kontroli i powodują ogromne straty.  – Średnia prędkość rozprzestrzeniania się ognia przy wypalaniu traw  wynosi 20 kilometrów na godzinę. Przeciętny człowiek a nawet i dobrze wytrenowani sportowcy nie są w stanie przed nim uciec – uzupełnia rzecznik.  Potwierdzają to statystyki Państwowej Straży Pożarnej: Jak podaje bryg. Paweł Ksel, w latach 2011 – 2016 w tego typu pożarach zginęło 59 osób w Polsce.

W świetle obowiązującego prawa wypalanie traw podlega karze aresztu albo grzywny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna