Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Strajk nauczycieli. Kurator uspokaja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Strajk nauczycieli. Kurator uspokaja

Kielce / 08 marca 2019 / Tekst

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział na 8 kwietnia strajk pracowników oświaty. Ostateczna decyzja o jego podjęciu ma zapaść po związkowym referendum. Do obecnej sytuacji odniosła się podczas specjalnej konferencji prasowej Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski oraz Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

– Jako nauczyciel jestem przekonana, że nauczyciele to rozsądna grupa zawodowa. Przez 5 lat rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie było żadnych podwyżek. W momencie kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę to pierwszą grupą zawodową, która miała ustalony termin i wysokość podwyżek byli właśnie nauczyciele. Minister Zalewska realizuje ten plan. Mam nadzieję, że nauczyciele rozsądnie realizując swoje zadania wezmą to pod uwagę i to polityczne zaangażowanie nie będzie miało miejsca w czasie egzaminów. Najważniejsi są przecież uczniowie – tłumaczy wojewoda Agata Wojtyszek.

Przypomnijmy, że strajk ma się odbyć w okresie przeprowadzania egzaminu ośmioklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego. – Są dwa terminy ustalone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Drugi termin jest jedynie dla przypadków losowych, uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu. Nie ma możliwości prawnych i technicznych, żeby pojawił się jeszcze inny termin. Przypomnę, że warunkiem ukończenia danej szkoły jest przystąpienie do egzaminu. W przeciwnym razie dany uczeń nie może brać udziału w dalszej rekrutacji. Jakikolwiek strajk nauczycieli, który uniemożliwiałby ukończenie szkoły byłby wielką szkodą dla uczniów i ich rodziców. Za przeprowadzenie egzaminu odpowiedzialny jest dyrektor szkoły i to on będzie ponosił konsekwencje. Rozmowy związków zawodowych z rządem trwają. Ostateczne decyzje będą podjęte 12 marca i mamy nadzieję, że zadowolą one nauczycieli. Żądania ZNP są niemożliwe do spełnienia – mówi kurator Mądzik, który podkreślił, że kuratorium jest przygotowane do każdej sytuacji. Możliwa jest również ewentualna rotacja nauczycieli, tak aby egzaminy odbyły się zgodnie z terminem.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się m.in. wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna