Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Strajk nauczycieli. Kurator uspokaja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Strajk nauczycieli. Kurator uspokaja

Kielce / 08 marca 2019 / Tekst

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział na 8 kwietnia strajk pracowników oświaty. Ostateczna decyzja o jego podjęciu ma zapaść po związkowym referendum. Do obecnej sytuacji odniosła się podczas specjalnej konferencji prasowej Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski oraz Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

– Jako nauczyciel jestem przekonana, że nauczyciele to rozsądna grupa zawodowa. Przez 5 lat rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie było żadnych podwyżek. W momencie kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę to pierwszą grupą zawodową, która miała ustalony termin i wysokość podwyżek byli właśnie nauczyciele. Minister Zalewska realizuje ten plan. Mam nadzieję, że nauczyciele rozsądnie realizując swoje zadania wezmą to pod uwagę i to polityczne zaangażowanie nie będzie miało miejsca w czasie egzaminów. Najważniejsi są przecież uczniowie – tłumaczy wojewoda Agata Wojtyszek.

Przypomnijmy, że strajk ma się odbyć w okresie przeprowadzania egzaminu ośmioklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego. – Są dwa terminy ustalone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Drugi termin jest jedynie dla przypadków losowych, uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu. Nie ma możliwości prawnych i technicznych, żeby pojawił się jeszcze inny termin. Przypomnę, że warunkiem ukończenia danej szkoły jest przystąpienie do egzaminu. W przeciwnym razie dany uczeń nie może brać udziału w dalszej rekrutacji. Jakikolwiek strajk nauczycieli, który uniemożliwiałby ukończenie szkoły byłby wielką szkodą dla uczniów i ich rodziców. Za przeprowadzenie egzaminu odpowiedzialny jest dyrektor szkoły i to on będzie ponosił konsekwencje. Rozmowy związków zawodowych z rządem trwają. Ostateczne decyzje będą podjęte 12 marca i mamy nadzieję, że zadowolą one nauczycieli. Żądania ZNP są niemożliwe do spełnienia – mówi kurator Mądzik, który podkreślił, że kuratorium jest przygotowane do każdej sytuacji. Możliwa jest również ewentualna rotacja nauczycieli, tak aby egzaminy odbyły się zgodnie z terminem.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się m.in. wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty.

ZOSTAW KOMENTARZ