Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Stanowisko czołgowe Panther zrekonstruowane dla turystów

środa, 29 lipca 2020 12:26 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Nowa atrakcja turystyczna powstała na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Turyści mogą poznać punkt przyrodniczo-historyczny z odnowionym stanowiskiem czołgowym, w którym stacjonował niemiecki czołg Panther.

W styczniu 1945 roku okoliczne lasy były okupowane przez niemiecki 2 Pułk Pancerny 16 Dywizji Pancernej, której celem było powstrzymanie natarcia nadciągających ze wschodu wojsk sowieckich, szczególnie z przyczółka sandomierskiego. W związku z tym podobnych stanowisk znajduje się wiele wzdłuż gminnej drogi publicznej.

– Jest to nowy obiekt na mapie województwa świętokrzyskiego. Ta cenna inicjatywa wypłynęła od środowisk pasjonatów historii, czyli Stowarzyszenia Miłośników Historii i Militariów „Salamandra”, którzy zajęli się fizycznym wykonaniem prac restauracyjnych przy tym stanowisku. My jako Nadleśnictwo Daleszyce jesteśmy doskonale rozeznani, jeśli chodzi o historię i walory kulturowe tych okolic – opowiada Paweł Kosin, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Daleszyce.

- Wiedzieliśmy zatem, że takie stanowiska znajdują się na terenach tutejszych lasów. Z dużą dozą dobrej woli przystąpiliśmy do realizacji tego przedsięwzięcia wraz ze wspomnianym Stowarzyszeniem „Salamandra”, ale też z Lokalną Grupą Działania Perły Czarnej Nidy, która też była głównym inicjatorem powstania tego miejsca – dodaje Kosin.

Odnowione stanowisko znajduje się w okolicy miejscowości Radomice. Stanęły przy nim dwie tablice edukacyjne, które opisują historyczny aspekt miejsca, a także walory przyrodnicze okolicznych lasów. Stanowisko jmożna już zwiedzać.

– W styczniu 1945 roku odbyła się tu jedna z największych bitew pancernych II wojny światowej, a na pewno jedna z największych na terenie naszego kraju. Mamy nadzieję, że to stanowisko pomoże popularyzować wiedzę historyczną o działaniach wojennych. Korzystając z tej okazji, chcemy również opowiedzieć o przyrodniczej wartości tych terenów, które są cenne i które zostały objęte różnymi formami ochrony przyrody nie przez przypadek. Wszyscy ci, którzy przyjadą obejrzeć stanowisko będą mogli również zobaczyć Rezerwat Radomice, który się tu znajduje i podziwiać piękno pobliskich lasów – dodaje Paweł Kosin.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO