Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Środki unijne dla wykluczonych. Skorzystają setki mieszkańców

wtorek, 09 lipca 2019 16:07 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Osoby wykluczone, niepełnosprawne, uzależnione i bezrobotne skorzystają z projektów, na które Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył ponad 6,7 miliona złotych unijnego wsparcia. Najwięcej, bo aż 5,5 miliona złotych otrzymało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Wartość całkowita dofinansowanego projektu to sześć milionów złotych. Zyskają na nim osoby niesamodzielne i niepełnosprawne, bo dzięki niemu zwiększy się dostępność usług społecznych dla 515 z nich, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. – Będzie to pięć działań w postaci wypożyczalni sprzętu dla niepełnosprawnych, zajęć terapeutycznych i poradnictwa dla rodzin bezradnych społecznie – tłumaczy Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego. Projekt realizowany jest we współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej z terenu powiatu kieleckiego.

UmowyCentrum

Z kolei Klasztor Podwyższenia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych otrzymał ponad 670 tysięcy złotych na modernizację i wyposażenie budynku hostelu i na prowadzenie zajęć wsparcia terapeutyczno-psychologicznego. – Wychodzimy do potrzebujących. Oni sami zgłaszają takie zapotrzebowanie, bo często ludzie kończący swoją terapię wiedzą, czym jest choroba alkoholowa, ale później giną w społeczeństwie. Hostel ma im dawać możliwość głębszej terapii i poczucie własnej wartości – tłumaczy o. Paweł Chmura, dyrektor Centrum.

UmowyOjciec

Trzecim dofinansowanym dziś projektem jest program aktywizacji zawodowej osób z terenów wiejskich w gminie Mniów. Na ten cel przeznaczono prawie 520 milionów złotych ze środków unijnych. Ma on za zadanie zwiększyć szanse na zatrudnienie dla 20 osób, ale również wesprzeć 40 dzieci z ich otoczenia.

UmowyMniow

–  Nasze województwo jest województwem starzejącym się i zależy nam na tym, aby osoby starsze nie czuły się wyizolowane w swoim miejscu zamieszkania. Mówimy również o pomocy rodzinom, które najzwyczajniej w świecie nie potrafią sobie same poradzić – wyjaśnia Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

MarszalekJanik

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO