Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Specjalny zespół terytorialsów do walki z koronawirusem

wtorek, 21 kwietnia 2020 10:58 / Autor: Michał Łosiak
Fot. ŚBOT
Michał Łosiak

Zespół Interwencji Kryzysowej zajmie się wsparciem Domów Pomocy Społecznej. Jednostka zaczęła działać od północy w ramach 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Specjalne grupy zostały powołane w całym kraju przez ministra obrony narodowej.

Miejscami najbardziej zagrożonymi pandemią koronawirusa w naszym kraju są właśnie Domy Pomocy Społecznej. Placówki borykają się obecnie z wieloma problemami, brakiem personelu i odpowiedniej opieki.

Od północy w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęły swoją działalność Zespoły Interwencji Kryzysowej. Grupa powstała również wśród świętkrzyskich terytorialsów.

– Jak widzimy na kilku przykładach, w DPS-ach zdarzają się poważne problemy związane z zagrożeniem koronawirusem. Nasz zespół ma monitorować sytuację w tych placówkach i jeżeli zaistnieje taka konieczność, to będziemy interweniować i pomagać. Wśród naszych głównych zadań jest pobieranie wymazów od mieszkańców i pracowników, przeprowadzanie segregacji w celu ewentualnej ewakuacji do placówek medycznych, przystosowanie DPS-ów do ich działalności, szkolenia i odtworzenie pierwotnej zdolności placówek do funkcjonowania – mówi Radiu eM Kielce st.szer. OT Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. ŚBOT.

Koronateryt1

Warto dodać, że żołnierze z województwa świętokrzyskiego pomagali Domom Pomocy Społecznej zanim powstały Zespoły Interwencji Kryzysowej. – Wspieramy DPS w Końskich będąc tam i pomagając w tej trudnej sytuacji – dodaje rzecznik prasowy.

O wsparciu DPS-u w Końskich pisaliśmy tutaj: http://em.kielce.pl/region/37724-foto-terytorialsi-wspieraja-dps-w-konskich

KoronaTeryt2

Od otrzymania informacji żołnierze potrzebują maksymalnie sześciu godzin do rozpoczęcia działań.

(Fot. ŚBOT)

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO