Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»SMS poinformuje o zagrożeniach

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

SMS poinformuje o zagrożeniach

świętokrzyskie / 05 grudnia 2018 / Tekst

O nagłych zjawiskach pogodowych, intensywnych burzach lub gwałtownych nawałnicach, które mogą zagrażać życiu będzie ostrzegał Alert RCB prowadzony w sieciach telefonii komórkowej. Dzięki niemu użytkownicy telefonów będą otrzymywać wiadomość SMS z ostrzeżeniem o ewentualnych zagrożeniach. System ruszy oficjalnie 12 grudnia.

Alert RCB to system, który pozwala na ostrzeganie osób, które znajdą się na obszarze potencjalnego zagrożenia w sytuacjach kryzysowych. Polega on na tym, że osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej zdrowiu lub życiu otrzymają na swój telefon SMS-a z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z jakim operatorem została podpisana umowa, ponieważ nowelizacja prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw nakłada na operatorów wszystkich sieci telekomunikacyjnej obowiązek, z którego wynika, że w sytuacji realnego zagrożenia do każdego człowieka znajdującego się na danym terenie ma dotrzeć komunikat. Powiadamianie ludności o zagrożeniach będzie wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Alert RCB oficjalnie ruszy 12 grudnia. - Użytkownicy telefonów otrzymają ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach, takich jak nagłe zjawiska pogodowe, intensywne burze lub gwałtowne nawałnice oraz inne sytuacje, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu. Żeby otrzymywać informacje o tych zagrożeniach nie trzeba instalować żadnej aplikacji czy programu. Na Alert RCB nie trzeba się też zapisywać ani specjalnie ustawiać telefonu. Ważne jest, żeby aparat był włączony oraz był w zasięgu sieci telefonii komórkowej - mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Alert powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb takich jak policja, straż pożarna czy straż graniczna, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także urzędów wojewódzkich. Sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń monitoruje24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które w razie potrzeby uruchamia Alert.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa rcb.gov.pl/alertrcb

ZOSTAW KOMENTARZ