Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Sianokosy w Tokarni. Rodzinna niedziela w skansenie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Sianokosy w Tokarni. Rodzinna niedziela w skansenie

Tokarnia / 08 lipca 2018 / Tekst

Sianokosy były motywem przewodnim spotkania, które odbyło się w niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni. Było to drugie spotkanie z cyklu imprez „Rodzinna niedziela w skansenie”.

Uczestnicy widowiska mogli zobaczyć kosy, osełki babki oraz kosiarki, które znajdują się w Muzeum Wsi Kieleckiej. Inscenizacja składała się z kilku etapów, tak jak w dawnym koszeniu, było wyjście z domu na łąkę z pełnym ekwipunkiem, klepanie kosy, koszenie, przewracanie siana, a wszystko ze śpiewem na ustach.

-Koszenie zaczynało się na początku czerwca i było bardzo ważną pracą, bo od niej zależały dalsze losy gospodarstwa. Siano to jedzenie między innymi dla kóz, owiec i krów, gdy siana było za mało to gospodarze mieli wielki problem i musieli prosić sąsiadów o pomoc – tłumaczyła Małgorzata Adach z zespołu obrzędowego „Kowalanki”.   –Mężczyźni wychodzili kosić gdy tylko się rozwidniło, kobiety nieco później. Na łące spędzało się cały dzień więc trzeba było się odpowiednio przygotować - dodaje.

-Kosę trzeba było porządnie wyklepać, a była to niełatwa umiejętność. Gdy kosa była wyklepana, trzeba było ją naostrzyć, najlepiej osełką drobnoziarnistą zamoczoną uprzednio w wodzie – tłumaczył Janusz Adach z zespołu obrzędowego „Kowalanki”.

Wszyscy, którzy odwiedzili w niedzielę Muzeum Etnograficzne w Tokarni mogli spróbować swojskiego jadła. Imprezie towarzyszył również kiermasz rękodzieła ludowego.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna