Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Sezon na grzyby zbliża się wielkimi krokami. W których lasach jest ich najwięcej?

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Sezon na grzyby zbliża się wielkimi krokami. W których lasach jest ich najwięcej?

świętokrzyskie / 16 sierpnia 2019 / Tekst

Podgrzybki, prawdziwki, maślaki i kozaki - do wyboru do koloru. Sezon na grzybobranie zbliża się wielkimi krokami. Gdzie w województwie świętokrzyskim jest ich najwięcej i jak prawidłowo je zbierać?

Najwięcej grzybów można spotkać w lasach suchedniowskich. - Grzybiarzom z Kielc dobrze są również znane lasy daleszyckie, tereny Dąbrowy i Zagnańska. Dosyć ciekawym miejscem  są też lasy stąporkowskie i łagowskie, gdzie wiele osób ze świętokrzyskiego zbiera grzyby późnojesienne, czyli tak zwane zieleniatki - informuje Paweł Kosin z nadleśnictwa Daleszyce.

Wiemy już, gdzie zbierać grzyby, pozostaje pytanie: jak to robić prawidłowo. - Co roku statystyki dotyczące zatruć grzybami są zatrważające. Wynikają one z niewiedzy zbierających, ale też z nieprawidłowego przechowywania. Bardzo często w lesie można spotkać osoby z reklamówkami foliowymi. Grzyby po kilku godzinach w takiej torbie nie tylko tracą swój smak i wartości odżywcze, ale też mogą być niebezpieczne dla zdrowia - tłumaczy Kosin.

- Dobry grzybiarz rzede wszystkim powinien mieć wiedzę. Można go więc poznać po tym, że do lasu zabiera koszyk wiklinowy i nóż. Pamięta też, że w lesie jest gościem i umie się tam odpowiednio zachować. Nie hałasuje, nie śmieci i nie wjeżdża autem tam, gdzie nie można - dodaje Kosin.

ZOSTAW KOMENTARZ