Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Setki milionów złotych na ratowanie świętokrzyskich firm

środa, 15 kwietnia 2020 15:44 / Autor: Michał Łosiak
Fot. UMWŚ
Michał Łosiak

Trzysta milionów złotych przekaże Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na wsparcie świętokrzyskich firm poszkodowanych w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa. – Musimy wszelkimi możliwymi sposobami chronić naszą gospodarkę – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Prawie 231 milionów złotych zostanie przeznaczonych na kredyty obrotowe i inwestycyjne dla przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku pandemii. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać pożyczkę udzieloną przez pośredników współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego m.in. na zakup sprzętu, sfinansowanie prac budowlanych, czy wynagrodzenia pracowników. – Proponujemy również brak konieczności wnoszenia wkładu własnego do pożyczek udzielanych od 1 lutego do 31 grudnia, wydłużenie spłat pożyczki do 72 miesięcy, możliwość 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału w tym roku oraz 6-miesięczne wakacje w spłacie kapitału i odsetek oraz pożyczki z zerowym oprocentowaniem – informuje marszałek Andrzej Bętkowski. Firmy będą mogły skorzystać także z doradztwa prawnego i podaktowego. Ma to być możliwe po uproszczeniu naboru w konkursie obejmującym te usługi. Na ten cel przeznaczono 10 milionów złotych.

Zarząd przeznaczy też dodatkowe 14 milionów złotych na konkurs, w ramach którego świętokrzyskie mikroprzedsiębiorstwa będą mogły m.in. zakupić nowoczesny sprzęt do produkcji czy wyposażenie gabinetów, a także wprowadzić innowacyjne rozwiązania. Do tej pory z programu skorzystało 126 firm. Teraz ma do nich dołączyć kolejnych 90 przedsiębiorców znajdujących się na liście rezerwowej. – Podjęliśmy także decyzję, aby przekazać 37 milionów złotych do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, które zostaną przeznaczone dla firm, ale również organizacji pozarządowych – dodaje wicemarszałek Renata Janik. W sumie Wojewódzki Urząd Pracy na pomoc przedsiębiorcom przeznaczy sto milionów złotych.

Z kolei trzy miliony złotych władze województwa przekażą na odbudowę łańcucha dostaw wśród przedsiębiorców. – Posłużą one na opracowywanie strategii, promocję, udział w targach i wyjazdach biznesowych – mówi wicemarszałek Tomasz Jamka.

Wsparcie to element Świętokrzyskiej tarczy Antykryzysowej.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO