Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»"Korona Królów" w Opactwie Cysterskim w Wąchocku. W serialu gra kielecki aktor Wojciech Niemczyk

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

"Korona Królów" w Opactwie Cysterskim w Wąchocku. W serialu gra kielecki aktor Wojciech Niemczyk

Wąchock / 10 lipca 2019 / Tekst

W Wąchocku trwają zdjęcia do telewizyjnego serialu "Korona Królów" emitowanego przez Telewizję Polską. Wnętrza  Opactwa Cystersów w Wąchocku zamieniły się w czternastowieczne wiedeńskie komnaty.

Trzeci  sezon "Korony Królów" ma ukazywać życie i panowanie świętej królowej Jadwigi Andegaweńskiej, koronowanej w 1384 roku. Jednym z głównych wątków jest jej relacja z księciem Wilhelmem Habsburgiem oraz małżeństwo z księciem litewskim, Władysławem Jagiełłą.

W ekranizacji będziemy mogli zobaczyć Wojciecha Niemczyka, aktora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który wcieli się w rolę Leopolda Habsburga III. – Twórcy są zauroczeni Wąchockiem, na początku było w planach nakręcenie kilku scen obrazujących Wiedeń na jednej z auli w Opactwie Cystersów, ostatecznie jednak więcej zdjęć będzie robionych w klasztorze, wyjdziemy też poza jego mury. Bardzo dobrze się tutaj pracuje ze względu na niesamowitą scenerię i architekturę budynków. To bardzo przyjemny czas zarówno dla operatorów, oświetleniowców i oczywiście nas, aktorów. Scenografia i kostiumy w tej przestrzeni jeszcze bardziej oddają klimat historii, którą przekazujemy – opowiada Wojciech Niemczyk. – W wolnych chwilach spacerujemy po zakamarkach, odkrywamy ciekawe miejsca, ale też dopytujemy przebywających tutaj ojców o historię tego miejsca i różne ciekawostki – dodaje aktor.

Piękno architektury romańsko-gotyckich wnętrz opactwa po raz kolejny wywarło wielkie wrażenie na filmowcach, którzy realizowali tam poprzednie sezony. Zdjęcia do trzeciego sezonu "Korony Królów" trwały cztery dni, a ich efekty zobaczymy jesienią na ekranach telewizorów. W Wąchocku kręcone były również sceny na potrzeby innych filmów o zabarwieniu historycznym m.in. realizowano tam zdjęcia do "Potopu" i "Krzyżaków".

Wąchocki klasztor jest znaczącym obiektem europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz największym zespołem romańskim w Polsce. Został zbudowany na przełomie XII i XIII w.

ZOSTAW KOMENTARZ