Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Sejmik debatował o świętokrzyskim rolnictwie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Sejmik debatował o świętokrzyskim rolnictwie

Kielce / 04 marca 2019 / Tekst

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego podczas nadzwyczajnej sesji przyjął stanowisko dotyczące sytuacji w polskim rolnictwie. Projekt PSL został poddany pod głosowanie po licznych poprawkach.

Nad pierwotnym projektem stanowiska obradowała dziś Komisja Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. Radni Polskiego Stronnictwa Ludowego zwracali w nim uwagę na, ich zdaniem, rażąco niskie ceny owoców w 2018 roku, źle przygotowany skup interwencyjny jabłek, planowane podniesienie stawki podatku VAT na nektary, napoje owocowe i warzywne, pogarszającą się sytuację producentów wołowiny, czy na rynku trzody chlewnej. – Radni Prawa i Sprawiedliwości mają większość w komisji i w związku z tym wnieśli do projektu poprawki „wybielające”. Wprowadzono m.in. zmiany dotyczące stawek VAT. My jednak podtrzymujemy swoją wersję.– tłumaczył Leszek Wawrzyła, radny PSL, który podczas nadzwyczajnej sesji przedstawił projekt.

Ostatecznie, komisja przyjęła znacząco różniący się od zaproponowanego przez PSL dokument. – Podjęliśmy cztery poprawki w tej kwestii. Sytuacja w polskim rolnictwie nie jest katastrofalna, jak mówią ludowcy. W branży zboża, czy rzepaku wszystko jest w porządku. Jeśli chodzi o sadownictwo mieliśmy do czynienia z nadprodukcją, która spowodowała obniżenie cen – wyjaśniał Artur Konarski, radny PiS i przewodniczący komisji. W stanowisku czytamy m.in. o pozytywnie odbieranych działaniach rządu, ale również obawach dotyczących planowanej podwyżki stawki VAT.

Radni przyjęli projekt uchwały z zaproponowanymi poprawkami jednomyślnie.

W nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa wzięli udział świętokrzyscy posłowie: Krystian Jarubas (PSL) oraz Krzysztof Lipiec (PiS), jak również przedstawiciele Agro Unii.

ZOSTAW KOMENTARZ