Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

ŚCO dementuje fake news o pacjentce zarażonej koronawirusem, która miała być hospitalizowana w tamtejszej lecznicy

niedziela, 15 marca 2020 14:51 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W odpowiedzi na rozpowszechniany fake news, Świętokrzyskie Centrum Onkologii dementuje plotki o tym, że w tamtejszej lecznicy była leczona osoba z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

W Klinice Otolaryngollogii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO była leczona w dniach 11-13.03.2020 pacjentka z powodu duszności spowodowanej anginą ropną. Pacjentka była uczestniczką obozu naukowego (460 osób) Łódzkiej Akademii Medycznej, który odbywał się w dniach 15.02 - 22.02.2020 we Włoszech. Po powrocie wszyscy uczestnicy obozu - zgodnie z zaleceniami rektora - prewencyjne odbyli dwutygodniową izolację domową - do 8.03 nie chodzili na zajęcia.

W przestrzeni publicznej pojawiła się jednak fałszywa informacja mówiąca o tym, że pacjenta ta była zarażona koronawirusem.

Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO, osoby, które miały objawy infekcji, były hospitalizowane w oddziałach zakaźnych, a wykonane u nich testy na koronawirusa nie potwierdziły zakażenia. Studenci 9.03 wrócili na zajęcia - zgodnie z zaleceniami rektora. U pacjentki w dniu 10.03 zdiagnozowano anginę ropną, w przebiegu której wystąpił obrzęk krtani i duszność, co jest stanem zagrożenia życia i wymaga pilnej interwencji. Decyzja o umieszczeniu pacjentki w Klinice Otolaryngollogii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO była konsultowana ze specjalistą chorób zakaźnych.

Obecnie stan pacjentki jest dobry, leczenie anginy jest kontynuowane w domu. Pacjentom ŚCO nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO