Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Ściślejsza współpraca województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wspólne działania w transporcie i turystyce

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Ściślejsza współpraca województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wspólne działania w transporcie i turystyce

Sandomierz / 11 września 2019 / Tekst
Ściślejsza współpraca województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wspólne działania w transporcie i turystyce Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Usprawnienie systemu transportu drogowego i kolejowego, wspieranie turystyki oraz rekultywacja wyrobiska Piaseczno – to główne obszary współpracy między województwem świętokrzyskim i podkarpackim, które znajdują się w porozumieniu zawartym przez marszałków obu województw.

Uroczyste zawarcie porozumienia miało miejsce na Zamku Królewskim w Sandomierzu. – Dyskusja podczas wspólnego posiedzenia zarządów oraz podpisana przez marszałków województw deklaracja pokazują, że samorządy są gotowe prowadzić wspólna politykę rozwoju i razem ubiegać się o środki z budżetu państwa i ze źródeł unijnych na realizację istotnych dla dwóch regionów przedsięwzięć. Sandomierz połączył dziś dwa województwa, chcemy dostrzegać rozwój obu regionów jako nasz wspólny interes, wspólny plan, ponad podziałami terytorialnymi. Łączy nas połączenie geograficzne, kultura i chęć rozwoju – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

– Będziemy wspólnie realizować projekty po obu stronach Wisły. Dziś podsumowujemy wspólne przedsięwzięcia i wyznaczamy kolejne cele, na jakie poszukamy źródeł finansowania i dróg realizacji – dodał z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Kluczowymi obszarami współpracy będą transport drogowy i kolejowy makroregionu Polski Wschodniej. Mówiono o budowie drogi ekspresowej nr S-74, mającej ogromne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw, w tym tych z branży budowlanej. Samorządy będą starały się o dofinansowanie projektu z budżetu państwa.

W sferze turystyki rozmawiano o możliwości przyłączenia się do Wiślanej Trasy Rowerowej, czy utworzeniu szlaku Greenways na obszarze obu województw. To połączenie ścieżek rowerowych, kolei, szlaków pieszych, konnych, współczesnych i historycznych szlaków wodnych, handlowych, które pokazuje dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze niezmotoryzowanym podróżnikom.

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego)

ZOSTAW KOMENTARZ