Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Są pieniądze na kolejne linie autobusowe w województwie świętokrzyskim

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Są pieniądze na kolejne linie autobusowe w województwie świętokrzyskim

Kielce / 08 listopada 2019 / Tekst

Prawie 56 milionów złotych otrzymało województwo świętokrzyskie na uruchomienie kolejnych linii autobusowych w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Do tej pory udało się uruchomić 34 linie przewozowe o łącznej długości prawie 1300 kilometrów.

O naborze wniosków na 2020 rok poinformowała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. - Mam nadzieje, że tym razem samorząd województwa i starostwo powiatu kieleckiego również po te środki sięgną, bo nasi mieszkańcy o takie połączenia proszą. Są to połączenia z Sandomierza do Kielc, do Ostrowca, z Kazimierzy Wielkiej do Kielc - mówi Agata Wojtyszek.

Dokumenty można składać od 13 do 29 listopada. Rozpatrzenie wniosków będzie odbywać się od 2 do 13 grudnia, a od 16 do 20 grudnia zostaną ogłoszone wyniki. Od 23 grudnia organizatorzy publicznego transportu zbiorowego będą mieli możliwość zawierania umów z operatorami, co pozwoli na uruchomienie przewozów już od stycznia 2020 roku.

W tym roku w wyniku naboru z sierpnia, trzynastu organizatorów uruchomiło 34 linie przewozowe o łącznej długości prawie 1300 kilometrów. Dopłata z budżetu państwa wyniosła ponad 236 milionów złotych. W naborze uzupełniającym wzięło udział sześciu organizatorów, którzy planują uruchomić 10 linii o łącznej długości prawie 467 kilometrów. Wnioskowana dopłata z budżetu państwa to prawie 31 tysięcy złotych. W pierwszym naborze uczestniczyły gminy Bieliny, Brody, Busko-Zdrój, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Dwikozy, Końskie, Łopuszno i Mirzec oraz powiaty ostrowiecki, opatowski i włoszczowski.

Przypomnijmy: Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej stanowi odpowiedź rządu na zjawisko pogłębiającego się wykluczenia komunikacyjnego dotykającego w szczególności tereny poza dużymi miastami.  Organizatorzy publicznego transportu mogą ubiegać się o dofinansowanie zadań własnych w zakresie przewozów autobusowych.

 

ZOSTAW KOMENTARZ