Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Rząd przekaże miliardy złotych na drogi

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Rząd przekaże miliardy złotych na drogi

20 września 2018 / Tekst

Rząd Prawa i Sprawiedliwości w latach 2019-2028 przeznaczy 36 miliardów złotych na nowy Fundusz Dróg Samorządowych. Dzięki dofinansowaniu powstaną nowe drogi, a stare zostaną przebudowane i wyremontowane. Część z tych pieniędzy wpłynie do województwa świętokrzyskiego.

Jak informuje wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek 6 miliardów złotych zostanie przeznaczonych już w 2019. – Z naszych wyliczeń wynika, że ok. 200 milionów złotych może wpłynąć do naszego regionu. Dzięki tym działaniom na pewno znacznie poprawi się bezpieczeństwo na drogach gminnych i powiatowych województwa świętokrzyskiego – podkreśliła wojewoda. Zwróciła również uwagę na to, jak wzrosła kwota pieniężna kierowana na drogi lokalne, w porównaniu do lat poprzednich. W latach 2009-2015 przeznaczono na ten cel 5,4 miliarda złotych, co rocznie dawało około 771 milionów.

Oprócz dróg gminnych i powiatowych, Rząd będzie kładł nacisk na remontowanie dróg o randze strategicznej. Ostateczną decyzję w tej sprawie będzie podejmował Minister Obrony Narodowej. Drogi obronne będą w 100% finansowane przez Rząd.

-Te kwoty pokazują, jakie zaniedbania są w tej kwestii z lat poprzednich. Do tej pory nikt nie przeznaczał tak dużych pieniędzy na remont dróg. Podkreślam, że nie dzielimy polskich samorządów na te, które sprzyjają opcji rządzącej i te, które mają odmienne zdanie. Z dróg będą korzystać mieszkańcy naszego kraju, przedsiębiorcy, dzieci w drodze do szkoły, osoby starsze w drodze do różnych placówek – podkreślił senator Krzysztof Słoń. –To niezwykle ważne, że w naszym województwie podejmowane są takie działania. Jakość dróg wpływa na jakość naszego życia – dodał senator.

Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otrzymać 80% dofinansowania przewidywanych kosztów. Wysokość dofinansowania ustali wojewoda z pomocą komisji powołanej do oceny wniosków o dofinansowanie, biorąc pod uwagę dochody samorządu.

ZOSTAW KOMENTARZ