Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Rolnicy z powiatu podziękują za plony w Mniowie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Rolnicy z powiatu podziękują za plony w Mniowie

Mniów / 21 sierpnia 2019 / Tekst

W najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, odbędą się Dożynki Powiatu Kieleckiego, podczas których rolnicy zgodnie z tradycją podziękują za zebrane plony. Tegorocznym gospodarzem wydarzenia będzie Gmina Mniów, a swój udział zadeklarowały wszystkie gminy powiatu kieleckiego. 

Powiatowe Święto Plonów rozpocznie przemarsz korowodu dożynkowego oraz Msza Święta, po części oficjalnej zaplanowano liczne koncerty, a na koniec zabawę do białego rana.

– Cyprian Kamil Norwid pisał : "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszę z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba, tęskno mi, Panie" - te słowa niewątpliwie kojarzą się z dożynkami. Kruszyna chleba bierze się ze zboża, które jest uprawiane przez rolników. Warto się wybrać na dożynki właśnie po to, aby podziękować Bogu za dar chleba i rolnikom za ich trud, ale też zobaczyć piękne wieńce dożynkowe i pobawić się przy dźwiękach muzyki na żywo – zaprasza starosta kielecki Mirosław Gębski.

Jak zaznacza Piotr Wilczak, wójt gminy Mniów, zorganizowanie Święta Plonów to ogromny zaszczyt, ale też niemało pracy. – Powołaliśmy kilkunastoosobowy zespół, on zajmuje się organizacją tego wydarzenia, który ściśle współpracował z zespołem powołanym przez starostę. Dożynki rozpocznie oczywiście Msza Święta, która odbędzie się o godzinie 13.30, poprzedzi ją przemarsz korowodu dożynkowego. Na scenie wystąpią m.in. Zespół Ludowy "Chełmowianki", Zespół Pieśni i Tańca "Wincentowianie", gwiazdą wieczoru będzie zespół Very Nice, a zabawę taneczną rozkręci kapela Hertz – opowiada Piotr Wilczak.

Ważnym elementem wydarzenia będzie konkurs wieńców dożynkowych. – Najpierw zostaną one ośpiewane, później komisja konkursowa wybierze ten najpiękniejszy, który będzie nas reprezentował na dożynkach wojewódzkich. Podczas Święta Plonów zostaną również rozstrzygnięte konkursy na najbezpieczniejszą zagrodę oraz najpiękniejsze gospodarstwo agroturystyczne – podkreśla Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu, odpowiedzialny za organizację wydarzenia.

Starostami dożynek będą Bożena Zapała z Serbinowa w gminie Mniów, która od 25 lat prowadzi jedno z największych gospodarstw w regionie oraz Andrzej Bozowski, rolnik z Porąbek w gminie Bieliny, który uprawia 10-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w uprawie truskawek.

ZOSTAW KOMENTARZ