Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Rolnicy otrzymają rządowe wsparcie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Rolnicy otrzymają rządowe wsparcie

20 września 2018 / Tekst

Rolnicy, których uprawy dotknęła susza mogą liczyć na wsparcie ze strony Rządu. W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski rolników, w których gospodarstwach susza spowodowała straty w uprawach w wysokości co najmniej 70 %. Stawka pomocy w takiej sytuacji wynosi 1 tysiąc złotych do hektara. Jeśli strata wyniosła poniżej 70% rolnicy mogą liczyć na 500 zł wsparcia do hektara.

Pieniądze zostaną wypłacone, jeśli gospodarz miał ubezpieczoną przynajmniej połowę powierzchni upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk. Osoby, które nie miały takiej polisy, otrzymają  50% tej kwoty.

-To jest problem nie tylko naszego województwa, ale i całego kraju. W naszym województwie pracowało 80 komisji, które badały uprawy. Prace zostały zakończone i wszystkie protokoły  dostarczone do urzędu wojewody. 7566  to liczba wszystkich protokołów, z tego połowa kwalifikuje się do wsparcia, z tego zostało potwierdzonych 1000 wniosków – podkreśliła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

-Biura są przygotowane na terminową obsługę wniosków. Jeśli będzie potrzeba, deklarujemy również pracę w soboty. Pomoc będzie wypłacana od 16 października, najpierw dla osób, których straty w uprawach wynoszą co najmniej 70% - zadeklarował Jarosław Krzyżanowski zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału ARiMR.

-Trzeba zwrócić uwagę na to, że Rząd podjął zdecydowane i kompleksowe działania w zakresie pomocy dla rolników. Stać nas na tę pomoc, wskazuje to na stan finansów publicznych. Potrafimy tak gospodarować wspólnymi pieniędzmi, aby wystarczyło na wyprawkę dla dzieci, kontynuację programu 500+ ale też na elementy solidarności społecznej, w tym przypadku wsparcie dla rolników – podkreślił senator Krzysztof Słoń. -Trudno byłoby spotykać się z gospodarzami  na dożynkach, świętować razem z nimi i w rozmowach z nie zauważać tego problemu, dlatego jest to tak istotne – dodał senator Słoń.

Szacunkowo klęska w województwie świętokrzyskim objęła  51 tys. hektarów upraw, a wysokość strat to około 80 milionów złotych.

ZOSTAW KOMENTARZ