Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Rolnicy otrzymają rządowe wsparcie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Rolnicy otrzymają rządowe wsparcie

20 września 2018 / Tekst

Rolnicy, których uprawy dotknęła susza mogą liczyć na wsparcie ze strony Rządu. W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski rolników, w których gospodarstwach susza spowodowała straty w uprawach w wysokości co najmniej 70 %. Stawka pomocy w takiej sytuacji wynosi 1 tysiąc złotych do hektara. Jeśli strata wyniosła poniżej 70% rolnicy mogą liczyć na 500 zł wsparcia do hektara.

Pieniądze zostaną wypłacone, jeśli gospodarz miał ubezpieczoną przynajmniej połowę powierzchni upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk. Osoby, które nie miały takiej polisy, otrzymają  50% tej kwoty.

-To jest problem nie tylko naszego województwa, ale i całego kraju. W naszym województwie pracowało 80 komisji, które badały uprawy. Prace zostały zakończone i wszystkie protokoły  dostarczone do urzędu wojewody. 7566  to liczba wszystkich protokołów, z tego połowa kwalifikuje się do wsparcia, z tego zostało potwierdzonych 1000 wniosków – podkreśliła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

-Biura są przygotowane na terminową obsługę wniosków. Jeśli będzie potrzeba, deklarujemy również pracę w soboty. Pomoc będzie wypłacana od 16 października, najpierw dla osób, których straty w uprawach wynoszą co najmniej 70% - zadeklarował Jarosław Krzyżanowski zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału ARiMR.

-Trzeba zwrócić uwagę na to, że Rząd podjął zdecydowane i kompleksowe działania w zakresie pomocy dla rolników. Stać nas na tę pomoc, wskazuje to na stan finansów publicznych. Potrafimy tak gospodarować wspólnymi pieniędzmi, aby wystarczyło na wyprawkę dla dzieci, kontynuację programu 500+ ale też na elementy solidarności społecznej, w tym przypadku wsparcie dla rolników – podkreślił senator Krzysztof Słoń. -Trudno byłoby spotykać się z gospodarzami  na dożynkach, świętować razem z nimi i w rozmowach z nie zauważać tego problemu, dlatego jest to tak istotne – dodał senator Słoń.

Szacunkowo klęska w województwie świętokrzyskim objęła  51 tys. hektarów upraw, a wysokość strat to około 80 milionów złotych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna