Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Rocznica Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Rocznica Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność

Kielce / 31 sierpnia 2018 / Tekst

Kielczanie uczczą 38. rocznicę Porozumień Sierpniowych podczas uroczystości zorganizowanych przez Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność.  

31 sierpnia o godzinie 17.30 zostaną złożone kwiaty  pod tablicą upamiętniającą powstanie Solidarności na Placu Żeromskiego, a o godzinie 18 w kieleckiej Katedrze odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety, biskupa  pomocniczego diecezji kieleckiej. Po niej, uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Młodszemu pokoleniu należy przypominać o zasługach Solidarności. Trzeba również mówić o 21 postulatach, które wówczas wysunięto. Duża część z nich jest nadal aktualna – mówił Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności.

– Rocznica ma podwójne znaczenie. Po pierwsze, historyczne, ponieważ minęło już 38 lat. Warto mówić o sierpniu i o Solidarności. Znamy już dokumenty Komitetu Centralnego. Ówczesnym rządzącym chodziło o to, żeby protest ograniczył się do niewielkiej skali i aby nie nabrał charakteru ogólnonarodowego. Bardzo możliwe, że ważniejsze od historycznego aspektu jest kontynuacja pewnych zobowiązań mówiących o tym, że nie można budować sprawiedliwego, normalnego kraju bez sprawiedliwości społecznej – dodaje przewodniczący Bartosz.

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" zaprasza na uroczystości:

Kielce, 31 sierpnia 2018r.

godz. 10.30 - złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą NSZZ "Solidarność" w Zakładach Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR” SA, Kielce, ul. Olszewskiego 6.

godz. 17.30 – złożenie kwiatów przed Tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności”. Kielce, Skwer im. S. Żeromskiego.

godz. 18.00 – Msza św. sprawowana przez ks. bpa Andrzeja Kaletę w intencji Ojczyzny i Świata Pracy. Kielce, Bazylika Katedralna, Pl. Najświętszej Maryi Panny 3.

ok.godz. 19.00 - złożenie kwiatów przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Uroczystości związane z XXXVIII rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" odbywają się również w Delegaturach Zarządu Regionu Świętokrzyskiego:

Delegatura Jędrzejów

2 września 2018r., 

godz. 11.00 Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie, ul. Dygasińskiego 96A.

9 września 2018r. ,

od godziny 8.00 do godziny 12.30 Zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży w Chorzewie.

Delegatura Końskie

31 sierpnia 2018r.,

godz. 17.30 Msza św. w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kolegiacie pod wezwaniem św. Mikołaja w Końskich, ul. Ks. Józefa Granata 8. Po Mszy św. złożenie kwiatów przed płytą poświęconą NSZZ „Solidarność”.

Delegatura Skarżysko-Kamienna

31 sierpnia 2018r.,

godz. 17.00 Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Skarżysku-Zachodnim. Po nabożeństwie złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bojowników o Wolność i Niepodległość na Skwerze Solidarności.

Delegatura Starachowice

31 sierpnia 2018 r.,

godz. 17.00 Złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy Tablicy na Rondzie Solidarności.

godz. 18.00 Msza w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach w intencji zmarłych i żyjących członków NSZZ „Solidarność”. Po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Tablicy Solidarności w Panteonie Pamięci.

ZOSTAW KOMENTARZ