Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Remont ambony w kościele z Rogowa zakończony

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Remont ambony w kościele z Rogowa zakończony

Tokarnia / 16 października 2018 / Tekst

Zakończyły się prace konserwacyjne ambony w XVIII-wiecznym kościółku z Rogowa znajdującym się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Przedsięwzięcie mogło być zrealizowane dzięki dofinansowaniu, jakie Muzeum Wsi Kieleckiej uzyskało w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drewniana, barokowa ambona, podwieszona przy pilastrze oddzielającym prezbiterium od nawy składa się  z korpusu pełniącego rolę mównicy, do którego prowadzą siedmiostopniowe schody i nawieszonego nad nim baldachimu. Korpus ambony ma wyraźnie zaznaczony brzusiec, który pokryty jest srebrzoną dekoracją snycerską. Powierzchnię ambony pokrywa polichromia w formie marmoryzacji o ciemno niebieskich żyłkach na jasno- niebieskim i zielonym tle. Podniebienie baldachimu zdobi malowidło przedstawiające Ducha Świętego. Ostatnie prace konserwatorskie przy ambonie prowadzone były na początku XXI wieku  przez pracowników Pracowni Konserwacji Muzeum Wsi Kieleckiej.  W ramach tegorocznych prac konserwatorskich  ambona poddana została konserwacji pełnej. Poprawiono jej konstrukcję oraz uzupełniono ubytki w marmoryzacji i srebrzeniu elementów snycerskich. Konserwacja była możliwa dzięki dofinansowaniu, w wysokości 32, 5 tysiąca złotych,  jakie Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. To perła Parku Etnograficznego w Tokarni. Unikatowy zabytek udostępniono zwiedzającym w 2002 roku. Powstał w 1763 roku z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany jest za cudowny. Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 roku. Kościół z Rogowa jest konsekrowany, odbywają się nim msze święte oraz śluby.

Konserwacja ambony jest kontynuacją prac podjętych w 2014 roku. Przeprowadzono wówczas konserwacje ołtarzy bocznych i obrazu św. Mikołaja. Na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto wówczas m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów. W 2017 roku zakończono konserwację ołtarza głównego, która poprzedzona została badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi. Podczas prac odkryto oryginalne XVIII-wieczne złocenia, które zachowały się m.in. w kapitelach kolumn, uszakach i elementach tabernakulum. Prace konserwatorskie objęły także  obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Podczas usuwania przemalowań z obrazu, w tle odkryto malowane zasłony. Odkrywki warstw technologicznych ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza, czarną monochromię wykonaną w technice olejnej, odnowiona została koszulka przykrywająca malowidło i przywrócony został mechanizm zasuwowy. Zamontowana została korba i stalowa lina do podnoszenia obrazu. Na realizację tych działań Muzeum Wsi Kieleckiej także pozyskało dofinansowanie w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW KOMENTARZ