Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Radni Sejmiku za powiększeniem województwa

wtorek, 17 marca 2020 11:56 / Autor: Michał Łosiak
Fot. UMWŚ
Michał Łosiak

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego pozytywnie zaopiniował projekt uchwały, dotyczący zmiany granic administracyjnych gminy Mirzec, skutkującej zmianą granic powiatu starachowickiego oraz województwa świętokrzyskiego. Dzięki zmianom nasze województwo powiększyłoby swój obszar o dziesięć hektarów, kosztem województwa mazowieckiego.

Przypomnijmy, że sprawa rozpoczęła się od wniosku wspólnoty mieszkańców bloku we wsi Seredzice w gminie Iłża, który kiedyś należał do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach. Zwrócili się oni do wójta gminy Mirzec o przyłączenie.

– Nie była to prosta sprawa z uwagi na to, że ta działka nie graniczy bezpośrednio z gminą. Oddzielały ją inne działki należące do Lasów Państwowych i Wodociągów. Przedstawiciele tych ostatnich doszli do wniosku, że byłoby dobrze przyłączyć także teren, na którym znajduje się ujęcie wody „Trębowiec” – tłumaczył wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

Ujęcie zasila w wodę obszar powiatu starachowickiego. – Kiedyś przedsiębiorstwo chciało na tym terenie utworzyć farmę fotowoltaiczną i aplikowało o pieniądze unijne. Z uwagi na to, że obszar znajduje się poza województwem świętokrzyskim nie mogli takich środków uzyskać – dodał Mirosław Seweryn.

Decyzja w sprawie ewentualnej zmiany granic administracyjnych województwa należeć będzie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO