Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Przedsiębiorcy skorzystają z różnych rozwiązań

poniedziałek, 06 kwietnia 2020 13:30 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Pandemia koronawirusa spowodowała duże problemy w gospodarce. Naprzeciw przedsiębiorcom wychodzi samorząd województwa świętokrzyskiego, który oferuje im swoją pomoc. Z jakich ulg mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą?

- Rząd przyjął pakiet rozwiązań pod nazwą "tarcza antykryzysowa" i ta pomoc jest podzielona na trzy podstawowe kategorie: zabezpieczenie i ochrona miejsc pracy, środki na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy oraz pakiet na utrzymanie firmy w kryzysie - informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

W zależności od tego, czego ta pomoc dotyczy, realizowana jest przez różne instytucje, takie jak Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowe Urzędy Pracy, ZUS, Bank Gospodarstwa Krajowego i Urzędy Skarbowe. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach przyjmuje wnioski od przedsiębiorców od 1 kwietnia.

- Aby go złożyć, należy wykazać spadek obrotów o co najmniej 15 procent w dwóch kolejnych miesiącach poprzedzających złożenie wniosku w stosunku do okresu analogicznego w poprzednim roku, albo o 25 procent w miesiącu poprzedzającym, również w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - mówi wicemarszałek Janik.

Wsparcie udzielane jest ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w dwóch sytuacjach. - Przedsiębiorca może skorzystać z postoju ekonomicznego, gdzie pracownicy pozostają w gotowości lub z obniżenia wymiaru czasu pracy o co najmniej 20 procent, ale nie więcej niż do połowy etatu. W pierwszym przypadku maksymalna kwota na pracownika wynosi 1533 złote, a w drugim 2452 złote brutto. W kwotach tych jest już składka na ubezpieczenia społeczne - tłumaczy Renata Janik.

Wsparcie jest udzielane na trzy miesiące. Szczegółowych informacji udziela Wojewódzki Urząd Pracy.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO