Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Przedsiębiorcy poszkodowani przez koronawirusa znów złożą wnioski o dofinansowanie

poniedziałek, 28 września 2020 11:22 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą środę, 30 września, rusza drugi nabór na dotacje obrotowe dla firm poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. Tym razem Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył na ten cel cztery miliony złotych unijnego dofinansowania.

Nabór skierowany jest do mikro i małych przedsiębiorstw z terenu województwa świętokrzyskiego, które w związku z pandemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

- Mimo systematycznego odmrażania gospodarki, nadal bardzo duża grupa firm, m.in. z branży turystycznej, transportowej, wystawienniczej czy przemysłu spotkań odczuwa ogromne problemy i ma przychody znacząco niższe niż przed pandemią – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Obecnemu naborowi przyświeca idea, by w sposób maksymalny wesprzeć najbardziej poszkodowane firmy. – Chcemy wesprzeć przedsiębiorców najbardziej dotkniętych przez pandemię, dlatego też przyjęliśmy zasadę, iż wnioski będą oceniane według kolejności - od najwyższego średniego spadku obrotów z wybranych trzech miesięcy – tłumaczy marszałek.

O wsparcie mogą się starać firmy, które odnotowały spadek obrotów o co najmniej 30 procent w okresie wybranych trzech miesięcy w 2020 roku począwszy od 1 maja do 31 sierpnia w porównaniu do analogicznych trzech miesięcy 2019 roku. Spadek obrotów musi być wykazany w każdym z trzech wybranych miesięcy, nie ma możliwości wyciągania średniej. W przypadku przedsiębiorców, dla których nie jest możliwe porównanie przychodów w tych miesiącach 2019 roku, miesiącem porównawczym dla spadku obrotów jest styczeń lub luty 2020 roku. Jest to najważniejsza zmiana w stosunku do sierpniowego naboru na dotacje obrotowe.

– Istotną zmianą jest również wprowadzenie minimalnego poziomu przychodu ze sprzedaży netto w miesiącach, przyjętych do porównania spadku przychodów – podkreśla Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. – Z analizy wniosków złożonych w poprzednim naborze wynika, iż pewna część firm wykazywała niezwykle niskie przychody na poziomie kilkuset, a nawet kilkudziesięciu złotych w miesiącach, które podlegały porównaniu. W związku z tym w obecnym naborze założono, że kwota przychodów nie może być niższa niż 1/3 kwoty wnioskowanego dofinansowania – dodaje.

Łączna kwota unijnego wsparcia przeznaczona w ramach naboru na dotacje obrotowe wynosi 4 miliony złotych. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zapowiada jednak, że może ona zostać zwiększona. Nabór wniosków odbędzie się 30 września w godzinach od 9 do 15 wyłącznie w formie elektronicznej na formularzu, który dostępny jest pod adresem: https://obrotowe.rpo-swietokrzyskie.pl

Szczegółowe informacje na temat naboru dostępne są TUTAJ

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO