Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Profilaktyka raka płuc w ŚCO. Nie czekaj, skorzystaj z bezpłatnych badań

poniedziałek, 17 sierpnia 2020 10:22 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii realizuje program profilaktyki raka płuc. Zostały nim objęte osoby w wieku 55-74 lata, które palą lub paliły papierosy oraz osoby, które z racji wykonywanego zawodu są w grupie ryzyka. Partnerami projektu są: Szpital Św. Ducha w Sandomierzu oraz Szpital Św. Łukasza w Końskich.

Rak płuc to obecnie najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w Polsce, który co roku dotyka dziesiątek tysięcy osób. Jest również najczęstszą przyczyną zgonów zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

– Rak płuca jest nadal wyzwaniem dla polskiej i światowej onkologii. Jedyną drogą rozwiązywania tego problemu jest profilaktyka, czyli wczesne wykrywanie nowotworów. Badania są wykonywane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

– Należy też podkreślić, że ten program to ewenement w skali europejskiej. Z takim rozmachem żaden kraj nie prowadził badania przesiewowego w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca – dodaje prof. Góźdź.

ŚCO jest koordynatorem badań przesiewowych w zakresie wczesnego wykrywania raka płuca dla trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. – Program adresowany jest do długoletnich palaczy, w uproszczeniu możemy powiedzieć, że jest to 20 "paczkolat" czyli palenie przez 20 lat jednej paczki papierosów dziennie oraz wiek 55 lat. Z programu mogą też skorzystać osoby od 50. roku życia, które mają choroby współistniejące, np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, są obciążone zawodowo lub w ich rodzinie ktoś chorował na raka płuc. Górna granica wieku to 74 rok życia – mówi dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej.

– Każda osoba zakwalifikowana do projektu będzie miała wykonane trzy badania niskodawkowej tomografii komputerowej w odstępach rocznych. Po takich badaniach pacjent będzie miał omawiany wynik w ramach konsultacji z torakochirurgiem albo z pulmonologiem – dodaje specjalista.

Koszt przedsięwzięcia to blisko 3 miliony złotych. Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie internetowej https://www.profilaktykarakapluca.pl/. Dostępna jest tam również ankieta, którą pacjent może wypełnić on-line. Informacje na temat badań można też uzyskać pod numerem telefonu 885 779 988.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO