Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Prof. Kazimierz Furtak doktorem honoris causa

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Prof. Kazimierz Furtak doktorem honoris causa

Kielce / 06 marca 2019 / Tekst

Prof. Kazimierz Furtak, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki Politechniki Krakowskiej otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej. Najwyższe uczelniane wyróżnienie wręczył jej rektor prof. Wiesław Trąmpczyński.  

Uroczystość odbyła się w Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Oprócz wielu naukowców wzięła w niej udział Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, jak również parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: senator Krzysztof Słoń, poseł Krzysztof Lipiec oraz poseł Michał Cieślak.

Po wprowadzeniu sztandaru Politechniki Świętokrzyskiej głos zabrał prof. Trąmpczyński, który powitał przybyłych gości i przybliżył postać wyróżnionego naukowca. – Prof. Kazimierz Furtak to wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie inżynierii lądowej, konstrukcji budowlanej i mostów. Wybitny organizator nauki i wychowawca młodzieży. Mosty są w powszechnym odczuciu czymś co łączy. Prof. Kazimierz Furtak poświęcił im lata kariery naukowej i zawodowej. To obrazuje jego rolę w nauce – zauważył rektor. Następnie laudację wygłosiła prof. Barbara Goszczyńska z Politechniki Świętokrzyskiej. Przedstawiła bogaty dorobek naukowy wyróżnionego profesora oraz jego życiorys.

Po okolicznościowych przemówieniach prof. Wiesław Trąmpczyński wręczył prof. Kazimierzowi Furtakowi tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej, a chór uczelniany zaśpiewał hymn „Gaude Mater Polonia”. – Jestem bardzo wdzięczny za to wysokie wyróżnienie, z którego niezmiernie się cieszę. Tym bardziej jest ono dla mnie cenne ze względu na fakt współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i Krakowskiej. Warto wspomnieć, że dwóch rektorów pierwszej z nich było pracownikami naukowymi tej drugiej. Kielce są dla mnie bardzo bliskie, choć nie mam tutaj rodziny. To wyróżnienie jest największym jakie mnie spotkało w życiu – przyznaje prof. Furtak.

Profesor Kazimierz Furtak to wybitny naukowiec w dziedzinie inżynierii lądowej, a w szczególności w zakresie mostownictwa, oddany nauczyciel akademicki, rektor, członek wielu organizacji naukowych. Tytuł magistra uzyskał w 1973 roku na Politechnice Krakowskiej, a stopień doktora nauk technicznych w 1979 roku. W 1999 roku tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta RP. Prowadząc działalność naukową był jednocześnie mocno zaangażowany w życie społeczności akademickiej jako wykładowca i promotor ponad 100 prac dyplomowych. Za zasługi w świecie nauki otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej i nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

ZOSTAW KOMENTARZ