Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Prawie cztery miliony złotych już trafiły do Szpitala Wojewódzkiego

wtorek, 24 marca 2020 12:11 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prawie cztery miliony złotych przekazał samorząd regionu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach na walkę z koronawirusem. W sumie pomoc świętokrzyskim placówkom ma sięgnąć sumy około 33 milionów złotych.

Dziś marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podpisał pierwszą umowę, w ramach której do kasy szpitala na kieleckim Czarnowie trafi około 3,9 miliona złotych. – Na tę kwotę placówka już dokonuje zakupów – informuje Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim. Środki mają być przeznaczone na niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistej personelu.

To jednak dopiero początek pomocy, jaką w ramach środków unijnych planuje udzielić szpitalom samorząd województwa świętokrzyskiego. Dwadzieścia milionów ma zostać przekazanych na trzy szpitale będące pod opieką władz regionu. Trzynaście milionów trafi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, gdzie wykonuje się obecnie testy na koronowirusa. Milion otrzyma szpital w Morawicy, zaś w Czerwonej Górze – pięć milionów. Szpitale powiatowe mogą liczyć na trzynaście milionów. – Czekamy na zgodę ministerstwa – przyznaje marszałek Andrzej Bętkowski.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodą Zbigniewem Koniuszem, który opiniuje wnioski od szpitali. W pierwszej kolejność pieniądze zostaną rozdysponowane na wyposażenie i środki ochrony osobistej – dodaje dyrektor Sułek. Środki będą pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO