Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Prawie 21 milionów złotych dla Domów Pomocy Społecznej w regionie

czwartek, 25 czerwca 2020 15:00 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Zarząd województwa podpisał umowę z ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej na dofinansowanie projektu "Bezpieczna Przyszłość". Do 34 Domów Pomocy Społecznej z województwa świętokrzyskiego trafi w formie grantów prawie 21 milionów złotych.

- Dzisiaj w Ministerstwie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie mieliśmy okazję podpisać bardzo istotny projekt dotyczący wsparcia Domów Pomocy Społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe na zlecenie samorządów. W dobie pandemii koronawirusa, Domy Pomocy Społecznej są takimi miejscami, które powinny być objęte szczególną troską. Liczymy, że otrzymane środki pozwolą nam skutecznie pomagać DPS- om na terenie województwa świętokrzyskiego – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Pozyskane w ramach projektu środki zostaną przekazane w formie grantów dla 34  świętokrzyskich Domów Pomocy Społecznej. Wśród nich są ośrodki z powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego, kieleckiego, miasta Kielce, koneckiego, opatowskiego, ostrowieckiego, pińczowskiego, sandomierskiego, skarżyskiego, starachowickiego, staszowskiego i włoszczowskiego.

- O granty będą występować samorządy, które te domy pomocy prowadzą. Granty będą przeznaczone na szeroko rozumianą pomoc m. in. tworzenie tymczasowych miejsc do izolacji poza szpitalem, w których mieszkańcy DPS będą przebywać w czasie leczenia, zapewnienie im należytej opieki medycznej oraz noclegu, wyżywienia, sprzątania itp.  Pieniądze można będzie także przeznaczyć na zakup środków ochrony indywidualnej, sprzętu do dezynfekcji powierzchni, ozonatorów, mat dezynfekcyjnych, koncentratorów tlenu, ssaków elektrycznych, lamp bakteriobójczych czy termometrów bezdotykowych. Pozyskane wsparcie umożliwi także zakup i przeprowadzenie testów na COVID-19. Bardzo się cieszę i dziękuję Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za możliwość złożenia takiego wniosku przez samorząd województwa świętokrzyskiego – powiedziała wicemarszałek Renata Janik.

Województwo świętokrzyskie znalazło się w gronie pierwszych województw podpisujących umowy na realizację projektów wspierających mieszkańców i kadrę Domów Pomocy Społecznej w związku z epidemią COVID-19, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO