Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Powstaną nowe żłobki i świetlice, a część rozszerzy swoją działalność

środa, 22 kwietnia 2020 15:59 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Tysiąc pięćset osób skorzysta z 18 projektów z tzw. części społecznej Regionalnego Programu Operacyjnego, które pozwolą na rozwijanie opieki nad dziećmi do lat trzech oraz tworzenie świetlic środowiskowych. Przedsięwzięcia będą realizowane głównie na obszarach wiejskich regionu świętokrzyskiego. Wartość dofinansowania wynosi 21 milionów złotych.

Jak informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, dzięki dofinansowaniu w wysokości pięć milionów złotych dla pięciu projektów do pracy wróci 160 rodziców, którzy będą mogli pozostawić swoje dzieci pod profesjonalną opieką. Dwa nowe żłobki powstaną w gminach Miedziana Góra i Kazimierza Wielka. Z kolei swoją ofertę rozszerzą placówki działające już w Starachowicach i Piekoszowie.

- Łącznie powstanie ponad 130 nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Na obszarach wiejskich każdy taki projekt jest na przysłowiową wagę złota, bo dostęp do opieki żłobkowej jest niestety wciąż bardzo niski. Jej uzupełnieniem jest projekt przewidujący refundację kosztów opieki nad małym dzieckiem. Z tej formy wsparcia skorzysta 30 mieszkanek Kielc - mówi wicemarszałek Renata Janik.          

Dofinansowanie w kwocie 16 milionów złotych trafi również do 13 projektów przewidujących rozwijanie świetlic środowiskowych dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie rodzin, które przeżywają trudności wychowawcze. Powstaną 34 nowe placówki, a 12 już istniejących świetlic rozszerzy swoją działalności. W sumie przybędzie w nich 799 nowych miejsc. Docelowo ze wsparcia skorzysta 1365 osób, dzieci oraz ich rodziców.

Nowe placówki zostaną uruchomione w następujących miejscowościach: Tuczępy, Pińczów (2 placówki), Staszów (2 placówki), Starachowice (6 placówek), Skarżysko-Kamienna (2 placówki), Śladków Duży, Sobków i Brzegi w gminie Sobków, Kije i Włoszczowice w gminie Kije, Kałków, Brzezie i Grabków w gminie Pawłów, Stachura i Wólka Kłucka w gminie Mniów, Sieradowice i Siekierno w gminie Bodzentyn, Chrapanów w gminie Zawichost, Imielno oraz Mierzwin i Motkowice w tej gminie, Opatów (2 placówki), a także Snochowice, Lasocin, Czałczyn w gminie Łopuszno. Natomiast rozszerzenie oferty zajęć dotyczy świetlic działających w miejscowościach: Mniów i Grzymałków w gminie Mniów, Podłęże w gminie Pińczów, Kostomłoty w gminie Miedziana Góra, Piekoszów, Zagnańsk, Jędrzejów, Chmielnik, Kielce (2 placówki), Dziurów i Podszyn w gminie Zawichost. 

W świetlicach dzieci będą mogły odrabiać lekcje oraz wartościowo spędzać wolny czas, m. in. rozwijać swoje pasje i zainteresowania pod okiem wykwalifikowanych wychowawców. Niektóre ze świetlic będą miały charakter tematyczny, np. spośród dwóch placówek, uruchamianych w Opatowie, jedna będzie koncentrowała się na zajęciach tanecznych, a druga na muzycznych. W projektach  zaplanowano także wsparcie i doradztwo psychologiczne dla rodziców, które ma im pomóc w prawidłowym i świadomym wychowywaniu dzieci.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO