Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Powstaną nowe miejsca w żłobkach

czwartek, 06 czerwca 2019 10:26 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prawie 10,5 miliona złotych zostanie przekazanych na tworzenie nowych i utrzymanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi w ramach programu Maluch + 2019 w województwie świętokrzyskim. Dzięki środkom ponad 400 dzieci więcej znajdzie miejsce w żłobkach i klubach opieki.

Dzięki rządowemu programowi instytucje opieki nad dziećmi do lat 3, czyli żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie mogą otrzymać dofinansowanie, które pokryje 80 procent danego projektu. – Niestety, jesteśmy województwem, gdzie miejsc w żłobkach i przedszkolach jest najmniej. Zachęcam do składania wniosków w ramach nowej edycji. Oczekujemy na nie do 11 czerwca. Optymizmem napawa duża kwota dziś przyznana, choć musimy jeszcze wiele w tej kwestii nadrobić. Podstawowym celem jest dobro rodziny, tak aby rodzice idąc do pracy mogli pozostawić swoje dzieci w dobrych warunkach, jednocześnie realizując się zawodowo – tłumaczy Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Dziś podpisano umowy z 16 gminami województwa świętokrzyskiego na ponad 3 miliony złotych. Jedną z nich jest Połaniec. – Otrzymujemy kwotę 117 tysięcy złotych. Przeznaczymy ją na bieżącą działalność żłobka, w tym m.in. na wynagrodzenia osób zatrudnionych. Jest to bardzo przydatne, szczególnie dlatego, że staramy się o budowę nowego przedszkola z oddziałem żłobkowym – mówi Radiu eM Kielce Małgorzata Żugaj, skarbnik gminy.

Beneficjentem została również gmina Łopuszno, która otrzymała prawie 100 tysięcy złotych. – Mamy u siebie żłobek wybudowany z programów ministerialnych cztery lata temu. Środki niezwykle ułatwią nam pracę i utrzymanie placówki, w której pracuje 15 pracowników – przyznaje Irena Marcisz, wójt Łopuszna.

Umowę z wojewodą podpisał także Konrad Kronig, prezydent Skarżyska-Kamiennej. – Otrzymujemy 150 tysięcy złotych i jest to kwota znacząca. Dzięki niej zostaną zorganizowane miejsca dla dzieci w trzech żłobkach i jednym klubie dziecięcym – informuje prezydent. W podpisaniu umów, oprócz wojewody i samorządowców, wzięła także udział posłanka Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba.

20190606 092210

W 2019 roku najwięcej nowych miejsc opieki ma powstać w Kielcach, które zyskają ich aż 125. Beneficjentami będą także powiaty: kielecki, kazimierski, jędrzejowski, starachowicki, sandomierski i pińczowski. W latach 2016-2018 na program Maluch + w województwie świętokrzyskim wydano ponad 15 milionów złotych.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO