Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Poszukiwane rodziny zastępcze. "Bo każdy zasługuje na miłość"

czwartek, 05 grudnia 2019 12:23 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach poszukuje rodzin zastępczych dla dzieci porzuconych i niechcianych.

W rodzinie zastępczej dziecko może wychowywać się w naturalny warunkach, otoczone miłością, rodzinnym ciepłem i troską. – Państwo musi bronić dziecko przez nieodpowiedzialnym rodzicem, który ulega uzależnieniom. W naszym powiecie największym problemem jest alkohol i z tego względu dzieci zabierane są rodzicom. Musimy działać i na czas, dopóki rodzic nie zacznie normalnie funkcjonować szukamy rodzin zastępczych. Jeśli do 18 miesięcy nic się nie zmieni, występujemy wtedy do sądu, który decyduje co dalej – mówi Stefan Bąk, członek zarządu powiatu.

– Jeśli rodzic zostanie pozbawiony praw rodzicielskich, założeniem państwa jest aby dziecko trafiało do rodziny spokrewnionej,  ostatecznie rodziny zawodowej czy rodzinnych domów dziecka. Odchodzi się od wielkich domów dziecka, w których przebywa bardzo dużo dzieci, szukamy miejsc w których młody człowiek zostanie otoczony miłością – dodaje Stefan Bąk.

Na terenie powiatu jest 108 rodzin zastępczych typu rodzinnego, w których przebywa 180 dzieci. – Mamy 76 rodzin spokrewnionych w linii prostej, czyli są to dziadkowie lub rodzeństwo, 23 rodziny niezawodowe - tutaj dom dla dziecka tworzą ciotki, wujowe lub osoby obce. 6 dzieci przebywa natomiast w dwóch  rodzinach zawodowych. 19 dzieci w 4 rodzinnych domach dziecka i 27 w 3 placówkach opiekuńczo-wychowawczych – wymienia Stefan Bąk.

– Zawsze chcemy mieć przygotowane rodziny zastępcze w przypadku, gdy dojdzie do jakiejś sytuacji losowej, aby dzieci nie cierpiały. Proces stworzenia rodziny zastępczej to nie tylko dobre chęci, ale też przejście odpowiedniego szkolenia z pomocą psychologa i pedagoga. Rodziny muszą mieć ogromne serce, którym będą umiały się dzielić – dodaje członek zarządu powiatu.

Osoby, które chciałyby zostać rodzinami zastępczymi mogą się zgłosić do Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Kielcach przy ulicy Wrzosowej 44. Bezpośredni numer telefonu do placówki to 200-17-13.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO