Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Postępowanie dotyczące pomnika w Rząbcu umorzone

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Postępowanie dotyczące pomnika w Rząbcu umorzone

Rząbiec k. Włoszczowy / 06 marca 2018 / Tekst
Postępowanie dotyczące pomnika w Rząbcu umorzone Pixabay

Sąd Rejonowy we Włoszczowie z uwagi na niską szkodliwość społeczną czynu, umorzył postępowanie dotyczące „znieważenia” skandalicznego pomnika w Rząbcu na Kielecczyźnie. Prawnicy Ordo Iuris, obrońcy oskarżonych, rozważają złożenie apelacji.

Pomnik w Rząbcu niedaleko Włoszczowy jest jednym z niechlubnych miejsc pamięci, gloryfikującym zbrodnie komunizmu i od lat budzącym wiele emocji mieszkańców, domagających się jego usunięcia. Trzech młodych mężczyzn, nie godzących się na obecność uderzającego w polskich patriotów pomnika i brak skutecznej reakcji władz, oblało go czerwoną farbą. Składając wyjaśnienia w postępowaniu oskarżeni, jako główny motyw podjętego działania, wskazywali na ich głębokie przywiązanie do wartości narodowych i patriotycznych, czego potwierdzeniem jest ich rozległa aktywność społeczna w tym zakresie.

Prawnicy Ordo Iuris, którzy podjęli się zadania obrony młodych mężczyzn, w toku postępowania złożyli szereg wniosków potwierdzających komunistyczny charakter obelisku w Rząbcu. Ze względu na charakter sprawy oraz konieczność uwzględnienia kontekstu społecznego i historycznego wniesiono także o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z Instytutu Pamięci Narodowej. Zdaniem prawników Ordo Iuris, komunistyczny obelisk z Rząbca nie jest objęty ochroną prawno-karną przewidzianą w art. 261 Kodeksu Karnego. Dobrem chronionym na podstawie tego przepisu jest bowiem pomnik upamiętniający zdarzenie historyczne lub urządzony celem uczczenia osoby, a nie miejsce propagujące totalitarny system komunistyczny.

Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał na znikomą społeczną szkodliwość czynu, także z uwagi na fakt, że pomnik znajduje się na wojewódzkiej liście obiektów do likwidacji, na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. Sąd przywołał także analizę historyczną potwierdzającą, że pomnik w Rząbcu gloryfikuje totalitarną władzę komunistyczną. Sąd przytoczył również opinie na temat oskarżonych i ich działalności społecznej w zakresie obrony wartości patriotycznych.

Prawnicy Ordo Iuris, obrońcy oskarżonych, od początku postępowania domagali się ich uniewinnienia, nie zgadzając się na warunkowe umorzenie postępowania, czego żądał prokurator.

- Tym wyrokiem sąd odebrał ochronę prawną komunistycznym obeliskom w Polsce. Umorzenie postępowania z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną czynu jest niewątpliwym sukcesem, choć nie do końca nas satysfakcjonuje, dlatego rozważamy zaskarżenie tego orzeczenia – powiedział adw. Bartosz Lewandowski, obrońca oskarżonych.

Kilka tygodni temu Instytut Ordo Iuris wraz z szeregiem organizacji broniących prawdy historycznej uruchomił petycję „Cześć bohaterom z NSZ! Obalmy fałsz o Rząbcu", w której domaga się usunięcia skandalicznego pomnika w Rząbcu na Kielecczyźnie. Petycję podpisało już ponad 13 tysięcy osób.

Zgodnie z zapowiedziami wojewody świętokrzyskiego pomnik w Rząbcu zostanie usunięty na podstawie nowych przepisów ustawy dekomunizacyjnej.

Źródło: Instytut Ordo Iuris

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna