Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Porozumienie na korzyść także regionu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Porozumienie na korzyść także regionu

Świętokrzyskie / 09 lutego 2018 / Tekst
Porozumienie na korzyść także regionu fot. kielce.uw.gov.pl

Podpisane przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i lekarzy rezydentów porozumienie przysłuży się także regionowi świętokrzyskiemu. Tak zwany pakiet Szumowskiego przewiduje zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i korzystniejsze płace dla lekarzy. To powinno przełożyć się na podniesienie jakości świadczonych usług – również w świętokrzyskiej służbie zdrowia.

Porozumienie zakłada przede wszystkim zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i osiągnięcie poziomu 6 procent PKB już w 2024 roku. To poprawi sytuację finansową jednostek ochrony zdrowia. W tym roku świętokrzyski NFZ dysponuje kwotą 2,5 mld zł na świadczenia. W związku z nowymi ustaleniami wkrótce pieniędzy powinno być więcej. Co ważne, wypracowany kompromis przewiduje lepsze płace dla lekarzy. - Wynagrodzenie dla lekarza pracującego w jednym miejscu ma wynosić nie mniej niż 6750 brutto. Tutaj mówimy o lecznictwie szpitalnym. Porozumienie zezwala na pracę lekarza w POZ, w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, rehabilitacji medycznej oraz w prywatnych gabinetach - mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor regionalnego oddziału NFZ.

Porozumienie dotyczy także wzrostu zarobków rezydentów. - Od pierwszego lipca kwota brutto wyniesie 4000 zł brutto dla specjalizacji ogólnych. Dla specjalizacji w dziedzinach priorytetowych będzie to 4700 zł. Od 3 roku szkolenia specjalizacyjnego wynagrodzenie zwiększy się dla tych dwóch grup odpowiednio o 500 i 600 zł – informuje Małgorzata Kiebzak. Te zasady nie będą obniżały zarobków rezydentów, którzy przed podpisaniem porozumienia dostawali wyższe wypłaty.

Porozumienie ma zachęcić lekarzy do pozostania w kraju. Rezydenci po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego dostaną dodatkowo od 600 do 700 złotych – jeśli zdecydują się pracować w Polsce przez kolejne dwa lata. Ponadto, mają się zwiększyć nabory na uczelniach medycznych.

Jak mówi senator Krzysztof Słoń podpisanie porozumienia było wyczekiwanym momentem zarówno przez lekarzy jak i polityków. - Te rozwiązania zasygnalizowane w porozumieniu muszą być „obudowane” odpowiednimi ustawami. Nie będzie z tym żadnego problemu ponieważ popieramy te zmiany – zapewnia senator Krzysztof Słoń.

Zdaniem Mariusza Goska, sekretarza generalnego Solidarnej Polski i bliskiego współpracownika Zbigniewa Ziobry rozwiązanie problemu świadczy to tym, że obecny rząd potrafi konstruktywnie rozmawiać i prowadzić do kompromisów. - Ze zdumieniem wysłuchuję opinii polityków opozycyjnych, którzy krytykują, że dopiero teraz doszło do porozumienia, że musiało dość do protestów. Przypomnę, że nasi poprzednicy rządzili przez 8 lat i mieli czas na rozwiązanie problemów, które narastały. Teraz w bardzo szybki sposób zostały rozwiązane – komentuje Mariusz Gosek.

W regionie świętokrzyskim pracuje ponad 460 rezydentów. Na wydziale lekarskim UJK uczy się 125 przyszłych medyków. W bieżącym roku akademickim uczelnie w całej Polsce utworzyły ponad 8900 miejsc na studiach lekarskich. To o 1400 miejsc więcej w porównaniu z rokiem 2015.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna