Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Ponad 30 milionów złotych na walkę z koronawirusem?

piątek, 20 marca 2020 12:07 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Około 33 miliony złotych chce przeznaczyć Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na walkę z koronawirusem. Mają one zasilić szpitale wojewódzkie i powiatowe.

Pieniądze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. – Podejmujemy liczne działania, abyśmy mieli skuteczne narzędzia do podjęcia walki z koronawirusem. Chodzi o to, żeby wykorzystać w tym celu środki unijne w sposób maksymalny. Mówimy o szpitalach będących na naszym terenie i zaspokojeniu ich zapotrzebowania na niezbędny sprzęt – poinformował podczas wideokonferencji wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Według zaproponowanego przez władze województwa planu aż 20 milionów złotych miałoby zostać przekazane do placówek podległych bezpośrednio samorządowi. Chodzi o Wojewódzki Szpital Zespolony, Szpital w Czerwonej Górze oraz Szpital w Morawicy. – Komisja Europejska przedstawiła swój pakiet rozwiązań. Analizujemy sytuację i zastanawiamy się, jak pomóc w najlepszy sposób. Chcemy, aby te pieniądze trafiły w pierwszej kolejności do jednostek, z którymi mamy umowy o dofinansowanie – dodał dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Jacek Sułek.

Trzynaście milionów ma trafić także do szpitali powiatowych w Końskich, Sandomierzu i Staszowie. – Myślimy o wszystkich placówkach. Będziemy starali się dołączyć do tego projektu nowych partnerów i pokryć pomocą obszar całego województwa – stwierdził dyrektor Sułek i wymienił szpitale w Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie, Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej, Busku-Zdroju, Pińczowie i Kazimierzy Wielkiej.

Plan pomocy musi jednak zatwierdzić Komisja Europejska. Jeśli nastąpi to na początku przyszłego tygodnia, to już pod jego koniec pieniądze trafią na konta placówek.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO