Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Pomoc dla poszkodowanych i wsparcie w rozwoju

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Pomoc dla poszkodowanych i wsparcie w rozwoju

Świętokrzyskie / 05 stycznia 2018 / Tekst

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowuje miniony rok i zapowiada kolejne działania. Instytucja pomogła między innymi rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku zeszłorocznych wiosennych przymrozków. Już niedługo ruszą programy skierowane do tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność rolniczą, chcą ją rozwinąć lub z niej zrezygnować.

Rolnictwo to bardzo ważna gałąź gospodarki. Dzięki rolnikom na nasz stół trafiają podstawowe produkty jak chleb, mleko, owoce czy warzywa. Dlatego wsparcie dla wsi jest jak najbardziej uzasadnione. Świętokrzyskim rolnikom zapewnia je regionalny oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Wykonaliśmy ogrom pracy na rzecz rolnika. Wypłata zaliczek na poczet opłat bezpośrednich poszła bardzo sprawnie. Dzięki temu nasi rolnicy dostali je jako jedni z pierwszych w kraju. To dzięki sprawnej obsłudze - mówi Małgorzata Erlich-Smużyńska, dyrektor tej instytucji.

W ubiegłym roku przeciągająca się zimowa aura narobiła szkód. W wyniku wiosennych przymrozków najbardziej ucierpieli sadownicy z powiatu sandomierskiego. Niesprzyjające warunki pogodowe przysporzyły też wielu problemów rolnikom z okolic Buska-Zdroju i Pińczowa. - Wpłynęło do nas ponad 7 tysięcy wniosków o pomoc po stratach związanych z wiosennymi przymrozkami. Poradziliśmy sobie z tym. Wyasygnowane zostały duże kwoty wsparcia. Środki zostały wypłacone. Z tego co wiem, rolnicy są zadowoleni – mówi dyrektor Erlich-Smużyńska.

W tym roku ARiMR oferuje pomoc w dalszych działaniach modernizacyjnych i inwestycyjnych. Poszczególne programy przewidują również wsparcie dla młodych rolników i dla tych, którzy już nie chcą uprawiać roli. - Wielkim zadaniem, które stoi przed naszą instytucją to nabory wniosków w ramach programu rozwoju obszaru obszarów wiejskich, zwłaszcza na te działania, które cieszą się dużym zainteresowaniem rolników. Mówimy tu głównie o modernizacji gospodarstw. Już w lutym, bądź marcu rozpoczną się nabory wniosków dla rolników, którzy chcą zainwestować w swoje gospodarstwa. To szansa na ulepszenie sprzętu czy wzniesienie nowych budynków. Świętokrzyskie jest województwem, gdzie wielu rolników prowadzi małe gospodarstwa i dla nich program modernizacyjny również będzie. Poprzez działania premiowe będą mogli zrestrukturyzować swoje gospodarstwa by rozpocząć produkcję towarową i zwiększać ją - mówi prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger.

O szczegóły rolnicy mogą dopytywać w powiatowych biurach agencji. Wojewódzki oddział w Kielcach także dysponuje punktem informacyjnym.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna