Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Po 30 latach przerwy w Jędrzejowie będzie publiczny żłobek. Wiceminister wręczył promesy

czwartek, 06 lutego 2020 11:44 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Pierwszy od trzydziestu lat publiczny żłobek w gminie Jędrzejów ruszy prawdopodobnie w marcu. Wszystko dzięki pieniądzom z rządowego programu „Maluch+”. Ze środków skorzysta jeszcze osiem gmin z naszego regionu.

W sumie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej wręczył promesy o wartości ponad 10,5 miliona złotych. Najwięcej, bo prawie trzy miliony otrzymała gmina Jędrzejów. Jak mówi burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek zapotrzebowania na miejsce w żłobkach jest w jego gminie spore.

– Planujemy wydać pięć milionów złotych. Są u nas żłobki, ale niepubliczne, a oczekiwania społeczeństwa są duże, przede wszystkim rodziców, którzy chcą wrócić do pracy. Mieliśmy problem ze szkołą w Piaskach i musieliśmy ją wyłączyć z użytkowania. Została nam działka i to ją wykorzystamy do budowy placówki – dodaje burmistrz. Opiekę otrzyma tam 90 dzieci.

Spore pieniądze, bo 1,25 miliona złotych dostała gmina Morawica. Powstanie tam kolejny żłobek na 50 miejsc. – Już ogłosiliśmy przetarg, a do 20 lutego będą składane oferty. Dużo mieszkańców się do nas sprowadza i myślę, że takim magnesem jest dobra opieka nad najmłodszymi. Obecnie żłobek w Bilczy zapewnie 74 miejsc, więc dodając do tego planowaną ilość wychodzi przyzwoita liczba – tłumaczy burmistrz Marian Buras. Nowa placówka zostanie dobudowana do istniejącego przedszkola w Morawicy.

Wsparcie otrzymały również gminy: Miedziana Góra, Działoszyce, Pińczów, Klimontów, Zawichost, Bogoria i Krasocin. Dzięki środkom z programu „Maluch+” powstanie 467 nowych miejsc opieki nad maluchami. W uroczystym przekazaniu promes wzięli udział: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, wicewojewoda Rafał Nowak oraz posłowie: Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO