Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Ogromny sukces naszych chirurgów! Dokonali pierwszego w regionie przeszczepu nerki!

czwartek, 16 lipca 2020 18:58 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook WZS Kielce
Beata Kwieczko

Lekarze z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach dokonali pierwszego przeszczepu nerki w regionie świętokrzyskim. 58-letnia pacjentka czuje się dobrze.

Przeszczep odbył się 2 lipca. Profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki oraz rektor elekt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreśla, że to historyczny moment dla świętokrzyskiej medycyny, będący wynikiem współpracy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i kieleckiego uniwersytetu.

Kobieta, u której dokonano przeszczepu ma 58 lat i jest mieszkanką województwa świętokrzyskiego. Była dializowana przez pięć lat. Zaproponowano jej przeszczep, zgodnie z koordynacją Poltransplantu. Transplantacja była możliwa dzięki przeprowadzonemu wcześniej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pobraniu narządów od dawcy, którego rodzina wyraziła na to zgodę. Zmarły za życia również nie sprzeciwił się ich oddaniu po śmierci. Pobrano od niego nerki, serce i wątrobę. Dawca i jego bliscy uratowali w ten sposób życie kilkorga osób.

- Chora jest aktualnie w dobrym stanie. Nerka rozpoczęła swoją czynność. Pacjentka jest przygotowywana do wypisu ze szpitala, ale musimy jeszcze ustalić zasady postępowania, po zakończonej hospitalizacji, takie jak m.in. leczenie immunosupresyjne – informuje profesor Stanisław Głuszek.

Przy przeszczepieniu nerki obecnych było kilkanaście osób: zespół chirurgów, w tym ze specjalizacją z transplantologii, anestezjolodzy, instrumentariuszki i pielęgniarka anestezjologiczna.

Ośrodek Transplantacji Nerek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach działa od stycznia 2020 roku. Przygotowania do jego uruchomienia trwały dwa lata. Wcześniej pacjenci którzy wymagali przeszczepu musieli jeździć do innych klinik, np. w Lublinie, Łodzi i Warszawie.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO