Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Pierwsze w regionie Centrum Urazowe już wkrótce rozpocznie swoją działalność

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Pierwsze w regionie Centrum Urazowe już wkrótce rozpocznie swoją działalność

14 marca 2019 / Tekst

Zakończyła się budowa pierwszego w regionie Centrum Urazowego dla osób dorosłych, które powstało przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Placówka uzyskała już zgody służb sanitarnych i straży pożarnej na eksploatację nowego obiektu.

Na potrzeby placówki przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wybudowany został nowy pawilon o łącznej powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Z kolei w obrębie SOR, na potrzeby CU, zmodernizowano około 150 metrów kwadratowych pomieszczeń, do których wstawiony został m.in. nowy tomograf komputerowy. – Budynek już stoi, jesteśmy na etapie odbioru sprzętu. Kompletujemy również kadrę, będziemy rozmawiać z NFZ odnośnie finansowania, tak,  żeby do końca drugiego kwartału Centrum Urazowe już funkcjonowało – podkreślił Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. – Żaden inny szpital w województwie nie podołałby temu centrum, z uwagi na infrastrukturę, liczne kliniki i oddziały, które są tylko w Szpitalu Wojewódzkim. Centrum Urazowe jest bardzo potrzebne w naszym regionie – uzupełnił dyrektor.

Do Centrum Urazowego będą trafiać pacjenci z obrażeniami wielonarządowymi. – Obrażenia wielonarządowe są zazwyczaj skutkiem wypadków drogowych, komunikacyjnych, drogowych, wypadków w pracy bądź wypadków z wysokości. Decyzja o leczeniu pacjentów w CU jest podejmowana na miejscu zdarzenia na podstawie ściśle określonych parametrów, tak aby byli tam skierowani pacjenci z najcięższymi urazami – tłumaczy dr Katarzyna Orłowska. – Celem CU jest obniżenie śmiertelności okołourazowej oraz skutków i powikłań powstających w wyniku urazów. Śmiertelność okołourazowa zajmuje pierwsze miejsce, wśród przyczyn zgonów osób poniżej 45 roku życia, powyżej 45 roku życia jest na czwartym miejscu - uzupełnia specjalista.

W minionym roku do Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej trafiło ponad 14 tysięcy pacjentów. Koszt powstania Centrum Urazowego to prawie 13 milionów złotych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna