Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Pierwsze w regionie Centrum Urazowe już wkrótce rozpocznie swoją działalność

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Pierwsze w regionie Centrum Urazowe już wkrótce rozpocznie swoją działalność

14 marca 2019 / Tekst

Zakończyła się budowa pierwszego w regionie Centrum Urazowego dla osób dorosłych, które powstało przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Placówka uzyskała już zgody służb sanitarnych i straży pożarnej na eksploatację nowego obiektu.

Na potrzeby placówki przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wybudowany został nowy pawilon o łącznej powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Z kolei w obrębie SOR, na potrzeby CU, zmodernizowano około 150 metrów kwadratowych pomieszczeń, do których wstawiony został m.in. nowy tomograf komputerowy. – Budynek już stoi, jesteśmy na etapie odbioru sprzętu. Kompletujemy również kadrę, będziemy rozmawiać z NFZ odnośnie finansowania, tak,  żeby do końca drugiego kwartału Centrum Urazowe już funkcjonowało – podkreślił Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. – Żaden inny szpital w województwie nie podołałby temu centrum, z uwagi na infrastrukturę, liczne kliniki i oddziały, które są tylko w Szpitalu Wojewódzkim. Centrum Urazowe jest bardzo potrzebne w naszym regionie – uzupełnił dyrektor.

Do Centrum Urazowego będą trafiać pacjenci z obrażeniami wielonarządowymi. – Obrażenia wielonarządowe są zazwyczaj skutkiem wypadków drogowych, komunikacyjnych, drogowych, wypadków w pracy bądź wypadków z wysokości. Decyzja o leczeniu pacjentów w CU jest podejmowana na miejscu zdarzenia na podstawie ściśle określonych parametrów, tak aby byli tam skierowani pacjenci z najcięższymi urazami – tłumaczy dr Katarzyna Orłowska. – Celem CU jest obniżenie śmiertelności okołourazowej oraz skutków i powikłań powstających w wyniku urazów. Śmiertelność okołourazowa zajmuje pierwsze miejsce, wśród przyczyn zgonów osób poniżej 45 roku życia, powyżej 45 roku życia jest na czwartym miejscu - uzupełnia specjalista.

W minionym roku do Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej trafiło ponad 14 tysięcy pacjentów. Koszt powstania Centrum Urazowego to prawie 13 milionów złotych.

ZOSTAW KOMENTARZ