online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kolejne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego zostały zakontraktowane. Ponad 100 milionów na badania i rozwój infrastruktury otrzymała Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Niemal drugie tyle zarząd województwa przekazał na modernizację dróg wojewódzkich – odcinka tak zwanej Małej Pętli Świętokrzyskiej oraz drogi 728 od Jędrzejowa do granicy województwa.

Rozpoczęła się dwuletnia kadencja kolejnej Wojewódzkiej Społecznej Rady Seniorów. W jej skład weszło czternastu przedstawicieli ludzi starszych mieszkających w regionie. Zadaniem rady jest doradzanie marszałkowi w prowadzeniu skutecznej polityki senioralnej w obliczu wyzwań współczesności.

Od nowego roku Świętokrzyskie zyska trzy nowe miasta. Pierwszego  stycznia Łagów, Radoszyce oraz Wiślica odzyskają prawa, których zostały pozbawione półtora wieku temu, czyli w 1869 roku.

Ustanowili święto i rok jubileuszowy

województwo świętokrzyskie / 27 grudnia 2017 /

Województwo świętokrzyskie ma swoje święto. Radni sejmiku zdecydowali, że będziemy je obchodzili 5 czerwca każdego roku. Ma to związek z nadchodzącą 20. rocznicą powołania dzisiejszych województw. Radni uchwalili także przyszły rok „Rokiem Jubileuszu 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego”.

18 wypadków, 25 rannych i 2 ofiary śmiertelne – to bilans minionego, świątecznego weekendu na świętokrzyskich drogach. Nad bezpieczeństwem użytkowników ruchu drogowego w regionie czuwało ponad 3800 świętokrzyskich policjantów.

Dziś  po godz. 7 doszlo do kolizji w miejscowości Gumienice Straszniów. 47 – letni mężczyzna kierujący hondą wjechał w przystanek autobusowy.

Ponad 11 mln zł z budżetu państwa otrzymał świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie tzw. nadwykonań. Pieniądze te trafią łącznie do 15 placówek.

Odznaki dla zasłużonych

Świętokrzyskie / 21 grudnia 2017 /

Dwie osoby i trzy instytucje nagrodzone tegoroczną Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego. Samorządowe wyróżnienie przyznawane jest od 2013 roku osobom zasłużonym dla regionu. W tym roku trafiło ono do przedsiębiorcy i działacza społecznego Stanisława Rupniewskiego, wójta Waśniowa Krzysztofa Gajewskiego, Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu, Stowarzyszenia „Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie" oraz do CKP im. Macieja Rataja w Krzelowie.

Siedem miast powiatowych w województwie otrzyma unijne pieniądze na rewitalizację. W sumie trafi do nich 130 mln złotych. Remonty będą mogły wykonać takie miasta jak Sandomierz, Włoszczowa, Busko-Zdrój czy Skarżysko-Kamienna. Przed włodarzami moment podpisania umów.

Kolejnych pięć ulic - ostatnich już niezdekomunizowanych - w województwie świętokrzyskim otrzyma nowe nazwy. Zmiana nastąpi między innymi  w Kurzelowie. Ulicy Buczka nadano imię ks. Henryka Witczyka.

Uchwała dotycząca budżetu województwa świętokrzyskiego przyjęta. Prawie 689 milionów złotych dochodów odnotuje w 2018 roku kasa województwa świętokrzyskiego. Po stronie przyszłorocznych wydatków znajdziemy kwotę 763,5 miliona złotych. To oznacza, że samorządowi zabraknie niemal 75 milionów. Deficyt zostanie pokryty z wolnych środków oraz z kredytu w wysokości 20 milionów, który zaciągnięty zostanie na rynku krajowym.

Na drodze powiatowej w okolicy Sukowa i Daleszyc doszło do śmiertelnego wypadku. 27-latka kierująca mazdą wpadła w poślizg na leśnym odcinku drogi w Borkowie i uderzyła w nadjeżdżający z naprzeciwka autobus Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji obsługujący linie komercyjne.

Niedługo zniknie tłok na drogach w centrum Włoszczowy. Podpisana została umowa na realizację obwodnicy miasta. Nowa droga powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej 786 i będzie mierzyła około 7,5 kilometra. Samorząd województwa zabezpieczył na tę inwestycję 42 miliony złotych.

Do taboru Przewozów Regionalnych w regionie świętokrzyskim dołączył odremontowany pociąg z serii EN57. Pojazd wyprodukowany w latach 80. dziś wygląda jak nowy. Aby doprowadzić go do takiego stanu kolejarze wydali niecałe 7 milionów złotych. W pociągu doliczymy się 160 miejsc siedzących, znajdziemy w nim też przedział rowerowy. Maksymalna prędkość jaką maszyna może rozwinąć to 120 kilometrów na godzinę.

Strona 8 z 66

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna