online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

O wiele za szybko niż pozwalają na to przepisy jechał swoim BMW 30-latek, którego włoszczowscy policjanci zatrzymali do kontroli w miejscowości Brzozowa. W miejscu gdzie obowiązuję ograniczenie prędkości do 50 km/h, rozpędził się aż do 135 km/h. W myśl obowiązujących przepisów mężczyzna stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące i otrzymał mandat karny. 30-latek jest mieszkańcem województwa śląskiego.

Do tragicznego wypadku doszło w godzinach porannych w Górnie. Zginął 22- letni motocyklista, mieszkaniec Gminy Górno. Droga krajowa nr 74 w Górnie jest całkowicie zablokowana.

Stanowisko doradcy wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina zajmie Renata Janik. Była posłanka Platformy Obywatelskiej i nowa członkini partii Polska Razem pracę w ministerstwie rozpocznie w ten wtorek 1 sierpnia.

5 i 10 lat pozbawienia wolności to kara dla dwóch mężczyzn z Bogorii, którzy dopuścili się śmiertelnego pobicia 62-latka. Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed roku a niedawno rozstrzygnęła się w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Według prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry czyn został niewłaściwie sklasyfikowany.

Sześć ludzkich szkieletów odkryli drogowcy podczas prac budowlanych przy ulicy Kadłubka w Jędrzejowie. Remont drogi odbywa się nieopodal cysterskiego cmentarza. Archeolodzy, którzy pojawili się na miejscu stwierdzili, że pochówki nie mają związku z istniejącą nekropolią. Ze wstępnych oględzin wynikło, że szczątki pochodzą z wcześniejszego okresu niż cmentarz, który powstał na początku XX wieku.

Aby nie stracić ciągłości wypłat pieniędzy z programu Rodzina 500+ od 1 sierpnia należy złożyć nowy wniosek o przyznanie świadczenia. Ma to związek z rozpoczynającym się niedługo kolejnym okresem świadczeniowym programu. Po złożeniu kompletnego i prawidłowo wypełnionego dokumentu do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia oraz jego wypłata za październik nastąpi do końca tegoż miesiąca. Pieniądze również nie przepadną, jeśli złożymy wniosek do końca października. Spóźnialscy powinni liczyć się ze stratami wyrównań.

Przy Szpitalu im. Jana Pawła II we Włoszczowie otwarte zostało całodobowe lądowisko dla helikopterów. - To z pewnością skróci czas transportu, a co za tym idzie zapewni większe bezpieczeństwo pacjentów - mówi Joanna Ochał, dyrektor lecznicy. 

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na drodze krajowej nr 78 w miejscowości Lipnik w powiecie pińczowskim. Dostawczy mercedes zderzył się czołowo z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką. 42-letni kierowca mercedesa poniósł śmierć na miejscu. Policja poinformowała, że droga w okolicy Lipnika jest całkowicie jest zablokowana.

Nie udało się uratować życia 18-latki, która w minioną sobotę topiła się w Nidzie w Sobkowie.

Ponad połowa prac na zamkniętym odcinku linii Centralnej Magistrali Kolejowej między Idzikowicami a Knapówką jest już wykonana. Przypomnijmy, że ta trasa przebiega także przez Włoszczowę. Na pięciu projektach nieprzerwanie trwają intensywne prace. PKP PLK wymienia m.in. sieć trakcyjną, układa tory i rozjazdy. Budowane są trzy nowe nastawnie. Na miejscu pracuje nawet 700 osób i 230 maszyn. Efektem prac wartych 162 mln zł będą sprawniejsze podróże przez CMK.

Około 500 uczniów z województwa świętokrzyskiego objętych zostanie projektem „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe”. Jego celem jest przetestowanie pięciu modeli kształcenia w miejscu pracy i opracowanie rozwiązania, które będzie proponowane do wdrożenia w innych regionach. Zwiększone zostaną zajęcia praktyczne w przedsiębiorstwach. Modernizację czeka także kształcenie zawodowe w oparciu o doświadczenia świętokrzyskich firm.

Ministerstwo Finansów skrytykowało Urząd Marszałkowski za niewłaściwe nakładanie kar na przewoźników. Przypomnijmy, że od 2007 roku kary na przewoźników nakładał dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego na podstawie upoważnienia wydanego mu przez wicemarszałka. Ten jednak nie miał kompetencji do wydania takiego upoważnienia. Wiceminister finansów Leszek Skiba stwierdził, że działanie marszałka było wysoce naganne.

Ogłoszony został kolejny przetarg na wykonanie obwodnicy Włoszczowy a przez to opóźni się budowa drogi omijającej miasto. Przypomnijmy, że poprzedni przetarg został unieważniony ponieważ zgłoszone oferty przekraczały plan finansowy na jeden etap inwestycji. Samorząd wojewódzki zamierza wydać na obwodnicę nie więcej jak 31 milionów złotych a najtańsza oferta opiewała na 46 milionów.

Brak zezwolenia zadecydował o tym, że Muzeum Narodowe w Kielcach nie przeszło oceny formalnej w konkursie na dofinansowanie prac przy zabytkach w Wiślicy w ramach kontraktu terytorialnego. Rozeszło się o budynek znajdujący się w strefie konserwatorskiej, który obecnie należy do PGE, a w przyszłości mógłby stać się siedzibą muzeum w Wiślicy.

Strona 6 z 47

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay