online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Do wtorku (29.08.) będzie można pod okiem animatorów z Centrum Nauki Kopernik uczestniczyć w naukowych zabawach i eksperymentach prezentowanych w ramach objazdowej wystawy pod nazwą „Ekperymentuj”.

Festyn rodzinny w Zagnańsku

Zagnańsk / 28 sierpnia 2017 /

"Seniorzy są wśród nas" - to hasło, jakie przyświecać będzie VIII festynowi rodzinnemu, który odbędzie się w pierwszą niedzielę września w parafii Św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku.

Jubileusz u sióstr Norbertanek

Imbramowice / 28 sierpnia 2017 /

Kościół przy Klasztorze Sióstr Norbertanek obchodzi 300. rocznicę konsekracji. Z tej okazji w murach zabytku sięgającego XIII wieku odbędzie się konferencja naukowa. Badacze z Lublina, Warszawy czy Krakowa przybliżą tematykę związaną z piśmiennictwem dotyczącym klasztoru czy postaci istotnych na kartach jego historii.

Po pięciu latach nowa nawierzchnia drogi wojewódzkiej 786 już jest do wymiany. Niemałe problemy spotkamy na jej odcinku między Łopusznem a Włoszczową, gdzie w trzech fragmentach asfalt został zerwany i układany jest na nowo. W Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkim dowiedzieliśmy się, że roboty odbywają się w ramach napraw gwarancyjnych, do których wezwany został wykonawca inwestycji oddanej do użytku w 2013 roku.

Nie ma szans na dotrzymanie terminu wykonania drogi S7 na odcinku między Chęcinami a Jędrzejowem – taką ocenę przedstawił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas wizyty w regionie świętokrzyskim. Według umowy, firma Salini, główny wykonawca inwestycji powinna zakończyć roboty w czwartym kwartale tego roku. Zdaniem ministra należy zintensyfikować prace dopóki warunki pogodowe sprzyjają budowie drogi.

Za pasem nowy rok szkolny a co za tym idzie reforma szkolnictwa stanie się faktem. Młodzież zamiast do pierwszej gimnazjum pójdzie do siódmej klasy podstawowej. Kształcenie w szkole średniej potrwa rok dłużej. Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik przyznał, że niektórzy nauczyciele stracili pracę ale jednocześnie nie spełniły się obawy o masowe zwolnienia.

Dożynki w Ćmińsku

Ćmińsk / 25 sierpnia 2017 /

Proboszcz parafii św. Trójcy w Ćmińsku, sołtysi z terenu gminy Miedziana Góra oraz Stowarzyszenie "Aktywny Ćmińsk" zapraszają na dożynki, które odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Już prawie 60 lat trwa współpraca pomiędzy regionem świętokrzyskim a obwodem winnickim na Ukrainie. Ten jubileusz uczcimy wydarzeniami kulturalnymi i spotkaniami biznesowymi. Pomiędzy włodarzami zostały podpisany odpowiedni dokument w tej sprawie. „Plan obchodów 60-lecia współpracy świętokrzysko–winnickiej. Świętokrzyskie - Winniczyzna. Dwa regiony - jedno serce. 60 lat współpracy.” parafowali marszałek Adam Jarubas i przewodniczący obwodu winnickiego Walerij Korowij. Zakłada on organizację wydarzeń gospodarczych, kulturalnych, wymianę doświadczeń na poziomie organizacji pozarządowych oraz wakacyjna współpraca młodzieży.

Ponad 3700 ton żywności otrzymali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. W ramach edycji na rok 2016 Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej z wsparcia w postaci paczek z jedzeniem skorzystało niemal 69 tysięcy osób z naszego regionu. Najwięcej osób zakwalifikowanych do korzystania z programu mieszka w Kielcach – to grupa prawie 5 tysięcy ludzi.

Świętokrzyskie jest na szarym końcu rankingu obrazującego liczbę nowo utworzonych miejsc pracy w 2016 roku – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Świętokrzyskie jest na szarym końcu rankingu obrazującego liczbę nowo utworzonych miejsc pracy w 2016 roku – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Dotacje na remonty dróg

Świętokrzyskie / 22 sierpnia 2017 /

13 kilometrów dróg i jeden most odremontują powiaty i gminy z terenu województwa świętokrzyskiego. Przedstawiciele 9 samorządów odebrali z rąk wojewody Agaty Wojtyszek kolejne rządowe promesy na naprawę lokalnych szlaków komunikacyjnych zniszczonych przez ulewy. Pomoc finansowa przekazana została między innymi powiatowi staszowskiemu, buskiemu czy gminie Pińczów.

Nie żyje kpt. Leon Staroszczyk

Włoszczowa / 22 sierpnia 2017 /

Najstarszy włoszczowski żołnierz Armii Krajowej, kpt. Leon Staroszczyk „Smolicz” nie żyje. Zmarł w poniedziałek w wieku 97 lat, poinformował serwis internetowy Urzędu Gminy we Włoszczowie.

Szkoły gotowe na wrzesień

Świętokrzyskie / 21 sierpnia 2017 /

- Świętokrzyskie szkoły są gotowe do nowego roku szkolnego – ocenia Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty i zapewnia, że kuratorium zadbało zarówno o dostosowanie placówek, jak i przeszkolenie nauczycieli do pracy w zreformowanym szkolnictwie.

Szybciej pojedziemy pociągiem z Kielc do Warszawy. Ruszył długo oczekiwany przetarg na zaprojektowanie i wykonanie łącznika pomiędzy Czarncą, a stacją Włoszczowa Północ, przez którą przebiega Centralna Magistrala Kolejowa. Zadaniem inżynierów jest zaprojektowanie przebiegu torów, dróg, sieci trakcyjnej i innych obiektów.

Strona 3 z 47

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay