STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Pacjent w nowym roku

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Pacjent w nowym roku

Świętokrzyskie / 03 stycznia 2017 / Tekst

Więcej leków na liście 75 plus, nowe programy lekowe i rozszerzenie już istniejących oraz obniżka kilkuset cen leków – to najmocniejsze akcenty nowej listy leków refundowanych, która funkcjonuje od początku stycznia.

Najkorzystniejsze zmiany płynące z wdrożenia nowej listy refundacyjnej odczują pacjenci  objęci programami lekowymi. - W ramach chemioterapii refundacją zostały objęte leki, które dotychczas nie były refundowane. Doszło ponadto 8 programów lekowych, a 4 zostały rozszerzone. Tak się stało w przypadku tych, które dotyczą pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Zmiany dotyczą przede wszystkim czasu leczenia, który uległ wydłużeniu z 12 aż do 24 miesięcy. Niepełnoletni pacjenci cierpiący na drugą z wymienionych chorób zyskali też dostęp do terapii preparatem dotychczas dostępnym tylko dla dorosłych - mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ze zmian w programach lekowych skorzystają też między innymi niepełnoletni pacjenci leczący się na stwardnienie rozsiane, którzy uzyskają dostęp do terapii już od 12 roku życia, która dotychczas była refundowana tylko dla tych, którzy ukończyli 18 lat. Trzeba jednak pamiętać, że dostęp do tego typu terapii pacjenci uzyskają dopiero po rozstrzygnięciu ministerialnych konkursów na ich prowadzenie.

Nowa lista leków refundowanych przyniesie korzyści również seniorom korzystającym z programu 75 plus. - Dopisane do listy zostały kolejne leki dla osób chorych na cukrzycę - to między innymi preparaty insulin ludzkich. Lista została rozszerzona też o lek na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wykaz 75 plus zwiększył się ogólnie o 8 nowych produktów - tych najbardziej oczekiwanych przez pacjentów - dodaje Szczepanek. Refundacją zostało ponadto objętych 60 nowych leków aptecznych, a dla ponad 500 produktów zostaną obniżone dopłaty pacjenta.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna