Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego tylko w publicznych poradniach

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego tylko w publicznych poradniach

11 września 2017 / Tekst

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach przypomina, że zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego  mogą wydawać jedynie publiczne poradnie psychologiczno - pedagogiczne.  Takie rozwiązanie ma zapobiegać nadużyciom, których często się dopuszczano.

- Bardzo często takie orzeczenia z prywatnych poradni wydawane były przez Internet, nawet bez wcześniejszego badania dziecka - mówił Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Kurator przypomina także, że nie wszyscy uczniowie, którzy zmagają się z różnymi niepełnosprawnościami powinni mieć indywidualne nauczanie w domu. - Jeżeli niepełnosprawność dziecka nie wyklucza możliwości uczestniczenia w zajęciach w szkole to warto, a nawet trzeba z tego skorzystać. Dziecko powinno bowiem mieć kontakt z rówieśnikami,  żeby  nie czuło się wykluczone. Bo po kilkumiesięcznej lub półrocznej nauce w domu dziecku trudno dostosować się do systemu klasowo - lekcyjnego - podkreśla kurator.

Póki co jeszcze nie jest znana liczba uczniów, którzy w tym roku będą korzystali z indywidualnego toku nauczania. Tomasz Pleban, wicekurator oświaty informuje, że w ubiegłym roku szkolnym do świętokrzyskich placówek, łącznie z przedszkolami, uczęszczało 5319 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna