Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Operator i samorządowcy chcą kompromisu

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Operator i samorządowcy chcą kompromisu

06 października 2017 / Tekst
Materiały Orange Polska Materiały Orange Polska

Firma Orange Polska chce zmienić lokalizację dla 40-masztu sieci komórkowej, który pierwotnie miał stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Etnograficznego w Tokarni i domostw. To zadeklarowali w Kielcach przedstawiciele firmy. Przypomnijmy, ze usytuowanie planowanej inwestycji wzbudziło sporo kontrowersji. Na antenę nie zgadzali się pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega skansen i lokalna społeczność.

Przedstawiciele Orange w końcu podjęli dialog z samorządowcami i kierownictwem Muzeum Wsi Kieleckiej. W Kielcach spotkali się z marszałkiem Adamem Jarubasem, Michałem Godowskim, starostą powiatu kieleckiego, Robertem Jaworskim, burmistrzem Chęcin i Mariuszem Masnym, dyrektorem Muzeum Wsi Kieleckiej. Zebrani próbowali wypracować kompromis w sprawie zmiany lokalizacji dla anteny.

Dla MWK ważne było odsunięcie masztu na taką odległość, by nie psuł on estetyki i atrakcyjności skansenu oraz okolicznych terenów. Orange natomiast nie rezygnuje z wybudowania wysokiego obiektu, ponieważ chce poprawić jakość usług na tamtym terenie. Trudno spierać się z chęcią rozwoju firmy telekomunikacyjnej. Teraz istotne jest znalezienie takiego miejsca dla inwestycji, by nie przeszkadzała nikomu i pozwoliła na realizację celów biznesowych firmy. - Zaproponowaliśmy, aby nasza stacja bazowa została przesunięta. Problem jest w tym, że mieszkańcy tego regionu skarżyli się na słabszą jakość połączeń, brak dostępu do internetu mobilnego. Ponadto buduje się droga S7 a ta inwestycja wymaga nadążania infrastruktury telekomunikacyjnych, żeby chodziła nawigacja samochodowa, żeby dało się wezwać pomoc w razie wypadku. Rzeczywiście dla Muzeum Wsi Kieleckiej lokalizacja masztu budziła wątpliwości. My to rozumiemy i przemyśleliśmy to – tłumaczy rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński.

Marcin Ney, dyrektor odpowiedzialny za rozwój sieci mobilnej w Orange poinformował, że operator zadeklarował rezygnację z dotychczasowej lokalizacji dla anteny, czyli bezpośredniego sąsiedztwa skansenu. - Biorąc pod uwagę nastroje społeczne i podnoszony fakt wpływu na krajobraz zaproponowaliśmy alternatywny obszar. To obszar, na którym znajduje się również projektowana przez nas wieża. Zbudowanie stacji w określonym obrębie ale niekoniecznie w tym miejscu, o którym myśleliśmy wcześniej jest możliwe z punktu widzenia realizacji naszych celów biznesowych. Czekamy na propozycje ze strony samorządu, gdzie w ramach wyznaczonego przez nas obszaru moglibyśmy postawić naszą wieżę. On obejmuje teren do około 1,5 kilometra od skansenu w stronę planowanej drogi S7 – mówi Marcin Ney.

Podczas spotkania u marszałka samorządowcy zadeklarowali, że pomogą wskazać inne, bardziej dogodne dla wszystkich miejsce dla masztu telefonii komórkowej. - Spółka Orange poprosiła władze samorządowe o pomoc w znalezieniu dla masztu innej lokalizacji spełniającej warunki techniczne. Burmistrz Robert Jaworski obiecał, że spróbuje znaleźć działki, które są w posiadaniu gminy i mogłyby odpowiadać inwestorowi. Starosta Michał Godowski również rozezna możliwość wydzierżawienia działki odpowiadającej firmie. Cieszymy się z takiego obrotu sprawy. Wreszcie doszło do jakiegoś kompromisu. Oddaliło się widmo ustawienia masztu w obrębie oddziaływania krajobrazu skansenu – mówi Mariusz Masny, dyrektor MWK, który również uczestniczył w spotkaniu u marszałka.

Na mapie powyżej zaznaczony został obszar, w którym opertor mógłby wybudować maszt. Teren odpowiadający wszystkim warunkom technicznym zaznaczony został niebieskimi kreskami.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay