Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Operator i samorządowcy chcą kompromisu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Operator i samorządowcy chcą kompromisu

06 października 2017 / Tekst
Materiały Orange Polska Materiały Orange Polska

Firma Orange Polska chce zmienić lokalizację dla 40-masztu sieci komórkowej, który pierwotnie miał stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Etnograficznego w Tokarni i domostw. To zadeklarowali w Kielcach przedstawiciele firmy. Przypomnijmy, ze usytuowanie planowanej inwestycji wzbudziło sporo kontrowersji. Na antenę nie zgadzali się pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega skansen i lokalna społeczność.

Przedstawiciele Orange w końcu podjęli dialog z samorządowcami i kierownictwem Muzeum Wsi Kieleckiej. W Kielcach spotkali się z marszałkiem Adamem Jarubasem, Michałem Godowskim, starostą powiatu kieleckiego, Robertem Jaworskim, burmistrzem Chęcin i Mariuszem Masnym, dyrektorem Muzeum Wsi Kieleckiej. Zebrani próbowali wypracować kompromis w sprawie zmiany lokalizacji dla anteny.

Dla MWK ważne było odsunięcie masztu na taką odległość, by nie psuł on estetyki i atrakcyjności skansenu oraz okolicznych terenów. Orange natomiast nie rezygnuje z wybudowania wysokiego obiektu, ponieważ chce poprawić jakość usług na tamtym terenie. Trudno spierać się z chęcią rozwoju firmy telekomunikacyjnej. Teraz istotne jest znalezienie takiego miejsca dla inwestycji, by nie przeszkadzała nikomu i pozwoliła na realizację celów biznesowych firmy. - Zaproponowaliśmy, aby nasza stacja bazowa została przesunięta. Problem jest w tym, że mieszkańcy tego regionu skarżyli się na słabszą jakość połączeń, brak dostępu do internetu mobilnego. Ponadto buduje się droga S7 a ta inwestycja wymaga nadążania infrastruktury telekomunikacyjnych, żeby chodziła nawigacja samochodowa, żeby dało się wezwać pomoc w razie wypadku. Rzeczywiście dla Muzeum Wsi Kieleckiej lokalizacja masztu budziła wątpliwości. My to rozumiemy i przemyśleliśmy to – tłumaczy rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński.

Marcin Ney, dyrektor odpowiedzialny za rozwój sieci mobilnej w Orange poinformował, że operator zadeklarował rezygnację z dotychczasowej lokalizacji dla anteny, czyli bezpośredniego sąsiedztwa skansenu. - Biorąc pod uwagę nastroje społeczne i podnoszony fakt wpływu na krajobraz zaproponowaliśmy alternatywny obszar. To obszar, na którym znajduje się również projektowana przez nas wieża. Zbudowanie stacji w określonym obrębie ale niekoniecznie w tym miejscu, o którym myśleliśmy wcześniej jest możliwe z punktu widzenia realizacji naszych celów biznesowych. Czekamy na propozycje ze strony samorządu, gdzie w ramach wyznaczonego przez nas obszaru moglibyśmy postawić naszą wieżę. On obejmuje teren do około 1,5 kilometra od skansenu w stronę planowanej drogi S7 – mówi Marcin Ney.

Podczas spotkania u marszałka samorządowcy zadeklarowali, że pomogą wskazać inne, bardziej dogodne dla wszystkich miejsce dla masztu telefonii komórkowej. - Spółka Orange poprosiła władze samorządowe o pomoc w znalezieniu dla masztu innej lokalizacji spełniającej warunki techniczne. Burmistrz Robert Jaworski obiecał, że spróbuje znaleźć działki, które są w posiadaniu gminy i mogłyby odpowiadać inwestorowi. Starosta Michał Godowski również rozezna możliwość wydzierżawienia działki odpowiadającej firmie. Cieszymy się z takiego obrotu sprawy. Wreszcie doszło do jakiegoś kompromisu. Oddaliło się widmo ustawienia masztu w obrębie oddziaływania krajobrazu skansenu – mówi Mariusz Masny, dyrektor MWK, który również uczestniczył w spotkaniu u marszałka.

Na mapie powyżej zaznaczony został obszar, w którym opertor mógłby wybudować maszt. Teren odpowiadający wszystkim warunkom technicznym zaznaczony został niebieskimi kreskami.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna