Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

15 marca 2019 / Tekst

Uczniowie 20 szkół wzięli udział w półfinale olimpiady "Warto Wiedzieć Więcej" organizowanej przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najlepsza okazała się grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.

Konkurs był poprzedzony lekcjami z ZUS. Dzięki nim uczniowie mogli poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. – Młodzież dostaje specjalne podręczniki, a nauczyciele swoje książki. Omawiane są cztery główne dziedziny: zasiłki, emerytury, prowadzenie działalności gospodarczej i renty. Uczniowie poznają specyfikę pracy ZUS oraz działania systemu tej placówki. Po przeanalizowaniu materiału młodzież  przechodzi test w szkołach, najlepsi zaproszeni są na półfinał do Kielc – tłumaczy Paweł Szkalej rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego

–Półfinały odbyły się dziś we wszystkich województwach w kraju. Konkurs dotyczy niełatwej tematyki. Dzięki temu wydarzeniu młodzież mogła dowiedzieć się m.in. czym są zasiłki, dlaczego warto opłacać składki,  jak te składki są odprowadzane oraz jak działa ZUS – uzupełnia rzecznik.

W zwycięskiej grupie znalazł się Paweł Stawowczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, który po raz drugi brał udział w zmaganiach. – Największą trudność sprawiły mi pytania na temat zasiłku macierzyńskiego i okresów składkowych i nieskładkowych. Biorę udział w konkursie ponieważ interesuje mnie ta tematyka jak również ekonomia. Po za tym konkurs jest świetnie zorganizowany – podkreślił uczeń.

Na zwycięzców etapu centralnego w Warszawie, oprócz nagród rzeczowych czekają indeksy m.in. na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, UJK w Kielcach czy Akademii Pomorskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ