Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Ogromne pieniądze na termomodernizację

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Ogromne pieniądze na termomodernizację

Świętokrzyskie / 12 września 2017 / Tekst
Ogromne pieniądze na termomodernizację fot. sejmik.kielce.pl

Będzie cieplej, taniej i bardziej ekologicznie w świętokrzyskich szkołach czy przychodniach. W poprawę wydajności energetycznej w regionie świętokrzyskim zainwestowanych zostanie bez mała 152 miliony złotych. To fundusze unijne, które wspomogą realizację 58 projektów inwestycyjnych. Dofinansowania zostały przyznane nie tylko samorządom, ale i Komendzie Wojewódzkiej Policji.

Właśnie zostały podpisane preumowy na dopłaty. A to oznacza, że, jak stwierdził marszałek Adam Jarubas, wnioskujący te pieniądze „mają obiecane”. Unijne środki przeznaczone zostaną na inwestycje w gruntowną modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

- Warto wspomnieć czemu ma służyć to działanie. Chodzi między innymi o ochronę środowiska i oszczędności na ogrzewaniu. W dużej mierze składnikiem dofinansowanych projektów jest wymiana źródeł ciepła, instalacji grzewczych. Będzie i bardziej zdrowo i taniej jeśli chodzi o utrzymanie obiektów użyteczności publicznej – mówi marszałek Adam Jarubas.

Samorządowcy, którzy tym razem zrealizują unijne projekty z zakresu termomodernizacji już wcześniej wykonywali podobne zadania. Urzędnicy wiedzą, że te inwestycje mają sens. - Efekt ekologiczny musi być spełniony. W wypadku obiektów, gdzie takie inwestycje już wykonywaliśmy są oszczędności lub, powiem nieco przewrotnie, oszczędności nie ma ale w końcu jest ciepło w szkole. To jest duży pozytyw. Przy okazji przechodziliśmy na inne źródła energii, jak na przykład gaz. Koszty związane bezpośrednio z ogrzewaniem może nie są niższe ale te nowoczesne kotłownie nie potrzebują obsługi i doglądania do nich na okrągło. W zależności od obiektu, odnotowaliśmy oszczędności w wysokości 30-40 procent - mówi burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Łącznie 15 milionów złotych wraz z wkładem własnym na ocieplanie 6 placówek oświatowych wyda starachowicki samorząd. A wymienione zostaną między innymi okna, drzwi, centralne ogrzewanie, instalacja elektryczna. Ponadto zamontowane zostaną kolektory energii słonecznej. - Tych prac jest wiele a ich zakres skomplikowany dla wykonawców. Dlatego w placówkach, których dotyczą inwestycje chcemy skrócić rok szkolny do czerwca. Uczniowie odrabialiby lekcje w soboty, po to by można było przekazać plac budowy wcześniej - mówi prezydent Starachowic Marek Materek.

Wszystkie dofinansowane inwestycje powinny być wykonane do końca 2018 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna