Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowe projekty będą promować nasze województwo

wtorek, 18 czerwca 2019 13:36 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Świętokrzyskie Dla Europy" to nazwa nowego projektu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, przygotowanego z okazji uroczystych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie będzie się składać z dwóch elementów - konkursu fotograficznego i seminarium naukowego.

Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców regionu świętokrzyskiego z podziałem na trzy kategorie wiekowe, które obejmują uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wszystkich pozostałych, którzy ukończyli 18 lat. - Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców województwa, a w szczególności młodzieży, na lokalnych bohaterów, miejsca pamięci i ważne wydarzenia historyczne, które znacznie wpłynęły na obecny kształt naszej ojczyzny i regionu - mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Projekt jest związany również z 15-leciem członkostwa Polski w Unii Europejskiej, dlatego zakłada także pokazanie miejsc, które zmieniły się w ciągu ostatnich piętnastu lat.

Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest konkurs fotograficzny,  adresowany do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego, który ma na celu zachęcić ich do pielęgnowania swoich lokalnych tradycji oraz promocji lokalnego dziedzictwa narodowego, tradycji i obyczajowości oraz ukazać założenia Unii Europejskiej, jakie są realizowane na terenie regionu. - Każdy, kto chce wziąć udział w konkursie musi zrobić zdjęcie lub opisać jakieś miejsce, które znacznie zmieniło swoje oblicze dzięki przynależności Polski do Unii. Fotografię lub opis należy zamieścić na mapie interaktywnej na stronie internetowej. Po zakończeniu konkursu ta mapa stanie się bazą, która pokaże miejsca zauważone przez mieszkańców. Na niej będzie można umieszczać też miejsca pamięci historycznej, które są istotne dla naszego regionu - tłumaczy wojewoda.

Osoby, które nadeślą najciekawsze prace otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak sprzęt multimedialny, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, gry edukacyjne. Wyboru najlepszych zdjęć dokonają internauci poprzez głosowanie online w mediach społecznościowych. Prace można nadsyłać do 26 września. Regulamin i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.swietokrzyskiedlaeuropy.pl

Kolejnym elementem projektu będzie seminarium naukowe  "Świętokrzyskie Dla Europy - 15 lat Polski w UE", organizowane wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Kielcach, które odbędzie się 8 października. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do dyskusji nad rolą Polski w Unii Europejskiej, podsumowania dotychczasowej współpracy oraz celów i wyzwań stojących przed polską polityką zagraniczną. Na seminarium zostaną zaproszeni studenci świętokrzyskich szkół wyższych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz młode osoby zainteresowane tematem polityki międzynarodowej. W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele środowisk akademickich i będzie ono transmitowane na żywo w mediach społecznościowych.

Wartość projektu wynosi ponad 48 tysięcy złotych, z czego 75 procent stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

Oprócz tego, przygotowany został jeszcze jeden projekt, który nosi nazwę Wielki Świętokrzyski Quiz Historyczny "Gramy dla Niepodległej ". Jest on adresowany do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Akcja rozpocznie się w połowie września i potrwa około miesiąca. Dwuczęściowy quiz, będzie się odbywał we wszystkich powiatach, a zakończy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Projekt kosztował 158 tysięcy złotych, z czego połowę stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych.

P6180103

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO