Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Niewybuchy trafią do Michałowa. Wojewoda podpisał zarządzenie

czwartek, 30 stycznia 2020 13:50 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

To niezwykle ważny dzień dla kieleckich żołnierzy. Dzięki specjalnemu porozumieniu saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych nareszcie będą mieli miejsce na terenie naszego regionu do niszczenia znalezionych niewypałów i niewybuchów.

Do tej pory Patrol Saperski z kieleckiej Bukówki po podjęciu i zabezpieczeniu materiału wybuchowego transportował go na teren poligonu w Nowej Dębie. – Nasi żołnierze musieli jeździć 140 kilometrów na miejsce unieszkodliwienia ładunku. Jest to czasochłonne i niebezpieczne ze względu na przewożony materiał – przyznaje pułkownik Paweł Chabielski, komendant CPdMZ. Jak dodaje starszy chorąży sztabowy Robert Krasowski, dowódca Patrolu Saperskiego tak długa trasa zwiększała również koszty amortyzacji specjalistycznych pojazdów i wymuszała większe zaangażowanie pozostałych służb

Teraz ma się to zmienić. Dzięki zarządzeniu wojewody świętokrzyskiego i porozumieniu zawartym między Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych a skarżyskim MESKO, saperzy będą zawozili niewybuchy do Michałowa w gminie Skarżysko-Kościelna na teren, którym dysponuje największa firma zbrojeniowa w Świętokrzyskiem. – Zwiększy się nasze bezpieczeństwo. Na terenie całej Polski leży jeszcze w ziemi leży tysiące ton „pamiątek” po wojnie. Dzięki naszemu porozumieniu żołnierze nie będą musieli pokonywać dużych odległości – przyznaje Tomasz Stawiński, prezes MESKO.

porozu

Starania o wyznaczenie odpowiedniego miejsca trwały od 2003 roku. – Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie na moją kadencję przypadła ta uroczystość – dodaje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Patrol Saperski do niewybuchów wyjeżdża około 300 razy rocznie podejmując od pięciu do 20 tysięcy materiałów niebezpiecznych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO