Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Niepełnosprawni i ich opiekunowie znajdą chwilę wytchnienia

piątek, 31 stycznia 2020 11:18 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Osiemdziesiąt osób przewlekle chorych zostanie objętych opieką medyczną m.in. dzięki prawie trzem milionom złotych z pieniędzy unijnych. Europejskie wsparcie pomoże również w zapewnieniu lepszych warunków pracy w dwóch świętokrzyskich firmach.

Fundacja Gramy z Tobą zorganizuje w ramach otrzymanych środków tzw. opiekę wytchnieniową dla 160 osób z gmin Zagnańsk, Strawczyn, Raków, Piekoszów, Miedziana Góra, Masłów, Łagów, Daleszyce, Bodzentyn i Bieliny. Obejmie on zarówno chorych, jak i ich opiekunów. – Realizujemy dwa projekty za niecałe trzy miliony złotych. Chcemy pomoc rodzinom osób niepełnosprawnych na obszarach wiejskich. Udzielamy wsparcia medycznego i rehabilitacyjnego. Zadbamy także o sferę psychologiczną. Będziemy organizować spotkania z osobą niepełnosprawną, która podzieli się z innymi swoimi doświadczeniami – mówi ks. Witold Janocha, założyciel fundacji. Skorzystają również opiekunowie. Wezmą oni udział m.in. w szkoleniu kompetencyjnym „Jak opiekować się osobą niepełnosprawną”. Działania w ramach projektów mają trwać dwa lata.

wytchnienie2

– W naszym województwie mamy ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi. Wsparcia potrzebują osoby zmagające się z niepełnosprawnością, a z drugiej strony również rodziny, aby miały chwile wytchnienia – dodaje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Z kolei dwie kieleckie firmy -  EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego oraz Stowarzyszenie Integracja i Rozwój będą mogły zapewnić swoim pracownikom lepsze warunki pracy i opiekę medyczną. Na ten cel przeznaczono ponad 200 tysięcy dofinansowania unijnego.  Sfinansowane zostaną badania profilaktyczne: EKG, morfologia krwi, poziom cholesterolu i hormonów tarczycy. Do dyspozycji pracowników będą rehabilitant i dietetyk, a do firm zostaną zakupione ergonomiczne fotele i duże monitory.

W podpisaniu udział wzięli marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wicemarszałkowie: Renata Janik i Marek Bogusławski oraz senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO