online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Nauka sama się broni
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Nauka sama się broni

Skarżysko-Kamienna / 09 stycznia 2017 / Tekst

O komercjalizacji wyników badań naukowych dużo się mówi. Skarżyska spółka Mesko przeszła od słów do czynów i powołała Centrum Innowacji i Wdrożeń, które ma wykorzystywać potencjał naukowy polskich inżynierów w branży zbrojeniowej. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Powstałe przy skarżyskim Mesko Centrum Innowacji i Wdrożeń, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie opracowywane na uczelniach innowacje wdrażać w praktycznych rozwiązaniach. – Podstawa działania Centrum to pozyskiwanie nowych technologii, które są krytyczne dla przemysłu zbrojeniowego i rozwijanie ich w oparciu o polską myśl techniczną. Chodzi o to, by uzgadniać z wojskiem, jakie są jego oczekiwania co do nowych produktów czy technologii, a potem opracowywać je i wdrażać - wyjaśnia Tadeusz Gajewski, dyrektor jednostki.

SKORZYSTAJĄ WSZYSCY

Korzyści ze współpracy mają być odczuwalne przez obie strony. – Chcemy pośredniczyć w pozyskiwaniu badań i kadr z uczelni, a potem wdrażaniu ich do przemysłu. Bardzo istotne jest to, żeby wszystkie realizowane przez nas projekty, a w najbliższym czasie będzie ich około 5, służyły tworzeniu nowych produktów. Model funkcjonowania Centrum polega na zatrudnianiu naszych współpracowników w dużej części na umowy o pracę. Zakładamy, że mamy stworzyć kadry dla całej Grupy Amunicyjno-Rakietowej – dodaje Mariusz Andrzejczak, zastępca dyrektora Centrum Innowacji i Wdrożeń.

SZANSA NA PRACĘ

Świat nauki będą w nowopowstałej jednostce reprezentować najważniejsze polskie ośrodki akademickie: między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie czy Politechnika Warszawska. Nie zabraknie też Politechniki Świętokrzyskiej. Jakie miejsce w Centrum Innowacji i Wdrożeń zajmie kielecka uczelnia? – Kształcimy inżynierów, którzy zajmą się przede wszystkim projektowaniem, konstrukcją i użytkowaniem samonaprowadzających pocisków rakietowych. Badania pod tym kątem są u nas prowadzone od wielu lat, ale dotychczas brakowało dodatkowego wsparcia finansowego. Będziemy zapleczem kadrowym dla Mesko i innych zakładów skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Nasi absolwenci będą mogli znaleźć dobre i dobrze płatne zatrudnienie – przewiduje profesor Zbigniew Koruba, prorektor ds. badań i współpracy z przemysłem.

Skarżyskie Mesko jest producentem wyrobów i zespołów do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet, używanych przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Dostarcza też sprzęt dla wojsk NATO.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna