Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Nauka sama się broni

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Nauka sama się broni

Skarżysko-Kamienna / 09 stycznia 2017 / Tekst

O komercjalizacji wyników badań naukowych dużo się mówi. Skarżyska spółka Mesko przeszła od słów do czynów i powołała Centrum Innowacji i Wdrożeń, które ma wykorzystywać potencjał naukowy polskich inżynierów w branży zbrojeniowej. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Powstałe przy skarżyskim Mesko Centrum Innowacji i Wdrożeń, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie opracowywane na uczelniach innowacje wdrażać w praktycznych rozwiązaniach. – Podstawa działania Centrum to pozyskiwanie nowych technologii, które są krytyczne dla przemysłu zbrojeniowego i rozwijanie ich w oparciu o polską myśl techniczną. Chodzi o to, by uzgadniać z wojskiem, jakie są jego oczekiwania co do nowych produktów czy technologii, a potem opracowywać je i wdrażać - wyjaśnia Tadeusz Gajewski, dyrektor jednostki.

SKORZYSTAJĄ WSZYSCY

Korzyści ze współpracy mają być odczuwalne przez obie strony. – Chcemy pośredniczyć w pozyskiwaniu badań i kadr z uczelni, a potem wdrażaniu ich do przemysłu. Bardzo istotne jest to, żeby wszystkie realizowane przez nas projekty, a w najbliższym czasie będzie ich około 5, służyły tworzeniu nowych produktów. Model funkcjonowania Centrum polega na zatrudnianiu naszych współpracowników w dużej części na umowy o pracę. Zakładamy, że mamy stworzyć kadry dla całej Grupy Amunicyjno-Rakietowej – dodaje Mariusz Andrzejczak, zastępca dyrektora Centrum Innowacji i Wdrożeń.

SZANSA NA PRACĘ

Świat nauki będą w nowopowstałej jednostce reprezentować najważniejsze polskie ośrodki akademickie: między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie czy Politechnika Warszawska. Nie zabraknie też Politechniki Świętokrzyskiej. Jakie miejsce w Centrum Innowacji i Wdrożeń zajmie kielecka uczelnia? – Kształcimy inżynierów, którzy zajmą się przede wszystkim projektowaniem, konstrukcją i użytkowaniem samonaprowadzających pocisków rakietowych. Badania pod tym kątem są u nas prowadzone od wielu lat, ale dotychczas brakowało dodatkowego wsparcia finansowego. Będziemy zapleczem kadrowym dla Mesko i innych zakładów skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Nasi absolwenci będą mogli znaleźć dobre i dobrze płatne zatrudnienie – przewiduje profesor Zbigniew Koruba, prorektor ds. badań i współpracy z przemysłem.

Skarżyskie Mesko jest producentem wyrobów i zespołów do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet, używanych przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Dostarcza też sprzęt dla wojsk NATO.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna